Vít Bárta: Místo HDP roste dluh a nezaměstnanost. Bravo, Kalousku!

03.02.2013 14:53

Poslanec Vít Bárta (VV) si klade otázku, kdy se uzdraví česká ekonomika, a dospívá k názoru, že pod vedením ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) to hned tak nebude. To jediné, co pod jeho vedením roste, je totiž jen nezaměstnanost a dluhy. V závěru své úvahy se pak poslanec VV omluvil za to, že spolu s dalšími poslanci VV zrod vlády premiéra Petra Nečase (ODS) umožnil.

Vít Bárta: Místo HDP roste dluh a nezaměstnanost. Bravo, Kalousku!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aktéři Holešovské výzvy svolali do Prahy sněm. Hlavním tématem bylo svržení vlády Petra Nečase

"Podle nejnovějších dat České národní banky, Ministerstva práce a sociálních věcí a Českého statistického úřadu se propadáme ve všech významných ekonomických ukazatelích a jedinými rychle stoupajícími čísly jsou nezaměstnanost a státní dluh. Nezaměstnanost v prosinci minulého roku dosáhla již 9,4 %, což znamená, že tady dnes máme 545 311 lidí (!) bez práce. Příčin je mnoho, jedna z nich však více než bije do očí: ministr financí Miroslav Kalousek," poznamenává hned v úvodu Bárta.

Padá a padá

Zvyšováním daní ale tento stav Kalousek nezvrátí, na což prý Bárta upozorňuje již dlouho. I kvůli těmto chybám varoval poslanec před nástupem Karla Schwarzenberga z TOP 09 na Hrad. Pokud by se skutečně stal hlavou státu, měl by Kalousek vliv i na složení Bankovní rady České národní banky. Zvolením Miloše Zemana však podle poslance tato obava padá.

Stejně tak dál padá i česká ekonomika. Kupříkladu reálná mzda Čechů se propadla o 1,8 procenta, v propadlišti dějin pak mizí i prognózy ekonomického vývoje z dílny ministerstva financí. Zákonodárce připomíná, že v roce 2008 předpovídal Kalousek pro další rok hospodářský růst. Realita ale byla úplně jiná, došlo k propadu ekonomiky o čtyři procenta. Na rok 2013 Kalousek předpovídá růst na úrovni 0,1,%, ale odkud se ten růst vezme?

"Asi se mě budete ptát, proč šly VV do koalice s ODS, která slibovala nezvyšování daní, a namísto toho zvýšila daně nejvíce v novodobé historii ČR? Proč šly VV do koalice s TOP09, která strašila složenkou o 121 tisíci korun, aby po necelých třech letech mohla hodit lidem do schránky složenkou na 159 tisíc korun? Jak chtěly VV porazit dinosaury vstupem do vlády?“ 19. ledna na Velkém sněmu jsem však již na tuto otázku odpověděl a posluchačům a voličům se omluvil," poznamenává Bárta. "V roce 2010 jsme chtěli změnou politiků změnit systém, dnes již chápeme, že je zapotřebí změnou systému změnit politiky," uvedl tehdy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…