„My, Slováci, Rumuni a Maďaři jsme byli proti. Finové se zdrželi hlasování. Kvóty byly schváleny.“, cituje britský deník vyjádření ministra vnitra Milana Chovance na Twitteru a dodává, že v rámci schválených opatření bude přerozděleno 66 000 uprchlíků z Řecka a Itálie a dalších 54 000 z Maďarska. V pondělí v noci se nepodařilo předsedajícímu Lucembrusku v čele s Jeanem Asselbornem přesvědčit visegradskou čtyřku k souhlasu s navrhovaným plánem. Přesto trval na tom, že dohoda se blíží. „Předložili jsme znění dohody, která by mohl být akceptovatelné pro všechny.“, prohlásil Asselborn. Jednání se účastnila také Velká Británie, byť se sama přerozdělování uprchlíků předem odmítla účastnit.
Ministryně vnitra Theresa May zmínila, že se bude dále zasazovat o to, aby se vyřešila především podstata migrační krize. Vyjádřila také nahlas obavy mnoha expertů, podle kterých navrhované kvóty nebudou v praxi fungovat ve chvíli, kdy kolabují mnohé hraniční přechody. Přesto Velká Británie dle deníku Telegraph přislíbila pomoci k vyřešení syrské krize jednu miliardu liber a přijme v příštích pěti letech dvacet tisíc syrských uprchlíků. Dle plánu předsedy Evropské komise Junckera budou desítky tisíc uprchlíky po svém vylodění v Řecku a Itálii povinně přemístěni úřady do dalších států EU. „Nicméně už nyní jsou řecké i italské úřady a policejní složky snímáním otisků prstů naprosto zahlceny a dle diplomatických zdrojů zvládnou zaregistrovat jen tři až čtyři procenta příchozích. Panují proto obavy, jak tyto úkony zvládnou provádět v budoucnosti.“, uvádí Telegraph.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro