Vláda asi nepodpoří zrušení trestněprávní imunity poslanců

5. 5. 2014 5:59

Stanovení výdajů státu v příštích třech letech nebo zrušení trestněprávní imunity zákonodárců bude dnes řešit vláda. Posoudit má také snahu dát obcím větší pravomoc nad videoloterijními terminály či návrh Prahy, aby hlavní město bylo opět jedním volebním obvodem pro volby svého zastupitelstva.

Vláda asi nepodpoří zrušení trestněprávní imunity poslanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání vlády premiéra Bohuslava Sobotky

K tomu bude mít kabinet zřejmě podobný postoj jako k poslanecké novele volebního zákona, která sleduje stejný cíl. Ministři by měli mimo jiné doporučit, zda by navrhované zrušení rozdělení Prahy na volební obvody nemělo být obecné a nemělo by se vztahovat na všechny obce.

Výhrady bude mít vláda zřejmě také k novele poslanců různých stran, podle níž by se na tři měsíce zkrátila platnost povolení Ministerstva financí na videoloterijní terminály v místech, kde je zakázala obecní vyhláška. Podle návrhu vládního stanoviska by ale takový postup mohl být v rozporu s ústavním pořádkem.

Návrhy TOP 09 asi vláda zamítne

Vládního odmítnutí se asi dočkají novely poslanců opoziční TOP 09. Odpor ke zrušení trestněprávní imunity kabinet podle návrhu stanoviska zdůvodní tím, že by zákonodárci přišli o ochranu před případným zneužitím moci výkonné v podobě zadržení nepohodlných zákonodárců před důležitým hlasováním. Další návrh, podle něhož by všechny společnosti s majetkovou účastí státu spadaly pod Ministerstvo průmyslu a obchodu, by prý mohl být v rozporu s evropským právem.

V případě výdajů státu v příštích letech je Ministerstvo financí navrhlo zvýšit o 11 miliard na 1164 miliard korun v příštím roce a o 15 miliard na 1178,5 miliardy korun v roce 2016. Podle ministerstva je to v souladu s pokračováním v diferencované konsolidaci veřejných financí a schodek rozpočtu nepřekročí tří procenta HDP.

Ministři by měli schvalovat také harmonogram zavádění služebního zákona. Počítá s tím, že by generální ředitelství státní služby mělo při Úřadu vlády vzniknout v červenci a v říjnu by měl být jmenován jeho šéf.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec promluvil o novinářské etice: Podle Kodexu mám hájit demokratické principy, ne měřit na stopkách čas Židovi a Hitlerovi

20:20 Václav Moravec promluvil o novinářské etice: Podle Kodexu mám hájit demokratické principy, ne měřit na stopkách čas Židovi a Hitlerovi

Některým médiím, i médiím veřejné služby, mj. i České televizi je mnohdy vyčítáno, že neodvádí dobro…