Vláda bude jednat o financích na pokračování Zelené úsporám

18.07.2012 11:20 | Zprávy

Zhruba 40 miliard korun, nebo i o desítky miliard víc v případě vyšších cen povolenek na trhu, by v příštích sedmi letech mohl získat Státní fond životního prostředí (SFŽP) z výnosů prodeje emisních povolenek v aukcích. Vyplývá to z propočtů doprovázejících návrh zákona o obchodu s povolenkami, který ve čtvrtek projedná vláda.

Vláda bude jednat o financích na pokračování Zelené úsporám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Elektrárna s chladícími věžemi

Valnou část z tohoto příjmu fondu chce ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) použít na pokračování úspěšného dotačního programu Zelená úsporám.

Nové období obchodování s emisemi, které se bude od příštího roku řídit novými pravidly, může Česku podle odhadů ministerstva vynést v příštích sedmi letech částku od 90 miliard do 187 miliard korun, druhá suma se ale jeví jako velmi optimistická v souvislosti s cenami povolenek na trhu.

Obchodování s emisními kredity podle dosavadních pravidel mezinárodní úmluvy o ochraně klimatu vyneslo v posledních letech Česku 20 miliard korun, použity byly na zateplování budov.

Až 187 miliard za sedm let

Ministerstvo životního prostředí má dva scénáře výnosů z prodeje emisních povolenek v letech 2013 až 2020. V prvním vychází z evropské analýzy cen povolenek z roku 2010, která cenu za jednu tunu odhadla na 27 eur. V tom případě by Česko i přesto, že část povolenek rozdá, mohlo za sedm let získat kolem 7,5 miliardy eur, tedy zhruba 187 miliard korun. Střízlivější scénář vychází ze současné ceny povolenky ve výši sedm eur s tím, že bude postupně narůstat na 14 eur. V tom případě budou celkové výnosy činit 3,7 miliardy eur, tedy zhruba 90 miliard korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední šance pro levici. Kotrba o spojení SOCDEM a Stačilo!

15:10 Poslední šance pro levici. Kotrba o spojení SOCDEM a Stačilo!

Analytik Štěpán Kotrba hodnotí spojenectví SOCDEM s hnutím Stačilo! kladně a jako poslední šanci pro…