Valnou část z tohoto příjmu fondu chce ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) použít na pokračování úspěšného dotačního programu Zelená úsporám.
Nové období obchodování s emisemi, které se bude od příštího roku řídit novými pravidly, může Česku podle odhadů ministerstva vynést v příštích sedmi letech částku od 90 miliard do 187 miliard korun, druhá suma se ale jeví jako velmi optimistická v souvislosti s cenami povolenek na trhu.
Obchodování s emisními kredity podle dosavadních pravidel mezinárodní úmluvy o ochraně klimatu vyneslo v posledních letech Česku 20 miliard korun, použity byly na zateplování budov.
Až 187 miliard za sedm let
Ministerstvo životního prostředí má dva scénáře výnosů z prodeje emisních povolenek v letech 2013 až 2020. V prvním vychází z evropské analýzy cen povolenek z roku 2010, která cenu za jednu tunu odhadla na 27 eur. V tom případě by Česko i přesto, že část povolenek rozdá, mohlo za sedm let získat kolem 7,5 miliardy eur, tedy zhruba 187 miliard korun. Střízlivější scénář vychází ze současné ceny povolenky ve výši sedm eur s tím, že bude postupně narůstat na 14 eur. V tom případě budou celkové výnosy činit 3,7 miliardy eur, tedy zhruba 90 miliard korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk