Vláda bude řešit prokazování majetku a druhý důchodový pilíř

18.05.2015 6:00

Návrh zákona o prokazování původu majetku a rušení druhého důchodového pilíře budou pravděpodobně nejsledovanějšími body dnešního zasedání vlády. Koaliční kabinet bude diskutovat i o dalších ekonomických tématech včetně novely horního zákona nebo aktualizace státní energetické koncepce.

Vláda bude řešit prokazování majetku a druhý důchodový pilíř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Večerní jednání vlády

Návrh zákona o prokazování původu majetku, po jehož schválení dlouhodobě volá prezident Miloš Zeman, dává finanční správě možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud zjistí neevidovaný majetek v hodnotě vyšší než deset milionů korun, vyzve finanční správa plátce k prokázání původu majetku a popřípadě majetek zdaní. Normu může i po schválení vládou čekat ještě poměrně složitá cesta v Parlamentu, kde se proti ní pravděpodobně postaví velká část opozice.

Kabinet dnes projedná také návrhy ministerstev vnitra a spravedlnosti

Definitivní ukončení druhého pilíře důchodového spoření vláda plánuje na konec příštího roku. Důchodové fondy by měly být podle návrhu ministerstva financí zrušeny k 1. červenci 2016 a tímto dnem vstoupit do likvidace. Ta by měla být ukončena převedením peněz a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017.

Kabinet dnes projedná také návrhy ministerstev vnitra a spravedlnosti. Vnitro chce v novele zákona o občanských průkazech a cestovních dokladech mimo jiné zavést nové poplatky, které by lidé na úřadech platili třeba za zrušení trvalého pobytu. Spravedlnost chce zase zpoplatnit žaloby o náhradu škody, které lidé podávají na stát kvůli nezákonným rozhodnutím či nesprávnému úřednímu postupu.

Dalšími body zasedání budou věcný záměr zákona o odpadech, návrh výdajů z rozpočtu na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2016 nebo informace o situaci v muničních skladech ve Vrběticích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…