Vláda by měla ujistit, že nezruší desítky regionálních nemocnic, žádá AČMN

9. 5. 2012 12:49

Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) ve středu požádala vládu, aby se zabývala záměrem rušení regionálních nemocnic. V dopise vládě odmítla úřední rozhodování o lůžkách podle kritérií, která nebyla zveřejněna. ČTK získala kopii dopisu od předsedy AČMN Eduarda Sohlicha. Dosavadní postup při rušení lůžek zavrhlo dubnové shromáždění zástupců 127 členských nemocnic jako účelové, odborně nezdůvodněné a jednostranně postihující malé nemocnice.

Vláda by měla ujistit, že nezruší desítky regionálních nemocnic, žádá AČMN
Foto: Archiv
Popisek: Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, pohled na průčelí budovy
reklama

AČMN také požádala vládu, aby ujistila občany, že nebudou zrušeny desítky regionálních nemocnic. "Obracíme se na vládu, aby se postupem restrukturalizace nemocničních lůžek zabývala, stanovila jasná a jednoznačná kritéria restrukturalizace nemocnic a tato kritéria zveřejnila," uvádí se v dopise.

Nemocnice nebudou placené za budovy, ale za to, kde se léčí

V médiích se objevily informace, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) schválila kritéria, která povedou ke zrušení 40 až 50 regionálních nemocnic. Mluvčí VZP Jiří Rod to v prohlášení pro ČTK odmítl jako spekulace, správní rada podle něj takový materiál neschválila.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že všechny zdravotní pojišťovny včetně VZP společně chystají koncepční materiál ke změnám v lůžkové síti. Změny vyplynou podle něj i ze změn ve způsobu plateb. "Po zavedení platby za diagnózu už nejsou nemocnice placené za budovy, ale podle toho, kde se léčí. To samo udělá selekci v síti," řekl.

AČMN v dopise uvedla, že údaje médií veřejně nedementoval ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ani žádný z dalších ústavních činitelů. Proto se obrátila na vládu. AČMN tvrdí, že pokud by VZP postupovala podle údajně schválených kritérií, hrozí výrazné snížení dostupnosti nemocniční péče pro občany, kteří žijí mimo největší města.

Pojišťovny všechny smlouvy vypověděly a od roku 2013 některým nemocnicím nové nedají. Uzavírání nových smluv chtějí využít k tomu, že se část lůžek zruší.

O kritériích rušení lůžek a změn v nemocniční síti chce AČMN jednat s odbornými lékařskými společnostmi. Rada AČMN chystá návrh varianty akutní i následné nemocniční péče, předloží ho ministerstvu zdravotnictví.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…