Vláda chce jednat o přímé volbě prezidenta i s ČSSD

10.08.2011 17:13

Projednání volebního kodexu je odloženo na konec roku. Měl by shrnout pravidla všech typů voleb a pracovní komise, kterou má připravit předsedkyně legislativní rady vlády Karolína Peake, se zúčastní i zástupci opoziční ČSSD.

Vláda chce jednat o přímé volbě prezidenta i s ČSSD

Pracovní komise, do které budou přizváni i opoziční sociální demokraté, připraví „základní politické zadání" pro další práci. „Není rozhodnuto o některých dílčích věcech," řekl premiér Petr Nečas a poukázal například na případnou přímou volbu prezidenta či starostů.

VÍME PRVNÍ: Kalousek pohrozil odchodem z vlády. Kvůli „fašounovi" Bátorovi 

K prosazení změn volebního zákona by vládní koalice ale potřebovala ústavní většinu, proto musí jednat i s alespoň částí opozice. "Přímá volba prezidenta je stihnutelná, pokud bude vůle k politickému kompromisu," zhodnotil Nečas a dodal, že o přímou volbu by se usilovalo již v nejbližších prezidentských volbách v roce 2013.

SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta

Volební kodex bude počítat i se snížením příspěvků politickým stranám za hlas a zavede možnost volit prostřednictvím pošty. Novinkou bude i volba celopražského zastupitelstva podle pravidel pro krajské volby, což by mělo zabránit opakování loňských sporů o ovlivnění výsledků voleb rozdělením Prahy do sedmí volebních obvodů.

Dále kodex ruší i rozdílné obálky pro jednotlivé typy voleb při jejich souběhu. Nebudou se však měnit volební období, volební orgány, soudní přezkum, projednávání a přezkum kandidátních listin ani vlastní hlasování a zjišťování výsledků voleb.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...

4:44 Jen u nás: Projev Klause ml. k 17. listopadu. A pak to dorazil Ševčík kádrováky, islamizací a...

Konference o postupné ztrátě svobody v současné době na pražském Žofíně, kterou organizovala Národoh…