Vláda chce změnit financování výzkumu. Projedná k tomu novelu zákona

5. 5. 2019 11:28

Výše podpory z veřejných peněz pro české výzkumné organizace by už neměla záviset pouze na počtu vědeckých výsledků, ale na jejich kvalitě. Vyplývá to z návrhu novely zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, který v pondělí projedná kabinet. Současná legislativa je podle vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) omezující – poskytovatelé například nemohou dostatečně rozhodovat o rozvoji jimi zřizovaných či financovaných výzkumných organizací.

Vláda chce změnit financování výzkumu. Projedná k tomu novelu zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

Podle RVVI je nynější hodnocení vědy založeno jen na hodnocení výsledků, nikoli na hodnocení celkového fungování organizace. Výše podpory je pevně stanovená jako podíl dosažených výsledků na výsledcích všech výzkumných organizací. „Zjevnou výhodu tedy mají výzkumné organizace, které jsou schopné produkovat stále vyšší a vyšší počet výsledků. Z výzkumné činnosti se postupně stala honba za tzv. RIV body a ztrácel se vlastní smysl výzkumné a vývojové činnosti – vytvářet nové znalosti, posouvat hranice vědních oborů nebo vytvářet aplikovatelné výsledky,“ píše se v důvodové zprávě. Podle předkladatelů tak jeden vědecky hodnotný výsledek měl často nižší finanční efekt než několik méně kvalitních.

RVVI uvedla, že tento způsob hodnocení není ve státech s rozvinutou vědou a výzkumem běžný. Zákon by měl podle rady pouze stanovit základní požadavky – uložit povinnost provádět hodnocení či určit osobu, jež bude zodpovědná za přípravu metodiky hodnocení. Hodnocení by pak mělo být ponecháno na samotné metodice.

Již dříve řekl ČTK místopředseda RVVI Pavel Baran, že novela má být legislativním podkladem k novému systému hodnocení vědy, jež je v ČR zaváděn postupně od roku 2017 a má pět základních modulů. Jsou jimi kvalita vybraných výsledků, výkonnost výzkumu, společenská relevance, životaschopnost a strategie a koncepce. Podle Barana se dosud na výsledky pohlíželo izolovaně bez souvislostí a dopadů.

Rada v novele dále navrhuje doplnit Informační systém výzkumu, vývoje a inovací o komplexnější sledování výsledků velkých výzkumných infrastruktur (VVI). Dosud se v něm shromažďují jen údaje o výsledcích dosažených přímo infrastrukturami, ne však uživatelů, kterým VVI slouží na principu otevřeného přístupu.

Ministerstvo školství chce v letech 2020 až 2022 ze státního rozpočtu podpořit 48 VVI, jejich počet tak klesne proti stávajícímu stavu o deset. Každý rok získají v rámci účelové podpory 1,89 miliardy korun, což je o 170 milionů více než dosud.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vy sluníčkáři, nelžete už!“ Co Okamura nestihl říct v ČT, protože ho ustřihli kvůli Kalouskovi

13:50 „Vy sluníčkáři, nelžete už!“ Co Okamura nestihl říct v ČT, protože ho ustřihli kvůli Kalouskovi

V brífinku SPD se Radim Fiala a Tomio Okamura vyjadřovali k nenávistným příspěvkům na profilu Tomia …