Vláda jen obírá lidi a jde z průšvihu do průšvihu, varuje Hašek

06.05.2011 19:59

Michal Hašek se v rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým v Press klubu Frekvence 1 tvrdě opřel do vlády, ale i do komunistů. Současná vláda kráčí jen z průšvihu do průšvihu, obírá lidi a komunisté, ti jsou v současném složení podle Haška nereformovatelní.

Vláda jen obírá lidi a jde z průšvihu do průšvihu, varuje Hašek

Hostem Luboše Xavera Veselého v podvečerním Press klubu na Frekvenci 1 byl předseda asociace krajů ČR, Jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek. Během půlhodinového rozhovoru se místopředseda ČSSD vyjádřil ke kompletnímu aktuálnímu dění, hokejovým šampionátem na Slovensku počínaje a údajně nekončícím řetězcem vládních krizí konče.

Komunální politika je jiná než celostátní

Prvním zásadním tématem, kterého se jihomoravský hejtman dotkl, byla případná spolupráce ČSSD a KSČM na celostátní úrovni. Zatímco předseda Sobotka nedávno připustil možnost určité spolupráce s komunisty, tak Hašek podobný model jednoznačně odmítá.

Související: Vláda s pomocí KSČM? Šéf ČSSD Sobotka to připouští

„Po příštích volbách jsou možné různé varianty, ale já za sebe říkám, že ČSSD má Bohumínské usnesení, které nám spolupráci s KSČM na centrální úrovni zapovídá. Jestli chce být ČSSD moderní levicovou stranou, tak musí hledat partnery jinde než v KSČM," prohlásil rezolutně Hašek (ČSSD).

Na otázku moderátora, jak mu to voliči mohou věřit, když na nižších úrovních ČSSD a KSČM spolupracují, hejtman odvětil, že na komunální úrovni je to jiné. Tam politika není ani tolik o stranách, jako spíše o lidech.

Nepřehlédněte: Hašek odmítl radikalizaci ČSSD. Sobotka ji chce

„Je logické, že teď spolu ČSSD a KSČM spolupracují např. v opozici, ale opakuji, že během vládnutí se odmítám opírat o vládu s KSČM. Chci předejít plakátům ve stylu KSČSSD. Pokud bude KSČM prosazovat znárodnění a podobně, tak nemá šanci, aby se nějak reformovala. Vzpomínám v této souvislosti na poslance, kteří adorují Klementa Gottwalda či pohraničníky u železné opony," uzavřel toto téma Hašek.

Tato vláda jde z průšvihu do průšvihu

Na současné vládní koalici nenechal místopředseda ČSSD suchou nit. Pravicová vláda, která se sama prezentuje jako bojovnice proti korupci, kráčí podle Haška (ČSSD) od jedné korupční kauzy ke druhé. Vše začalo odchodem ministra pro životní prostředí Pavla Drobila, pokračovalo to podivnými účty za evropské předsednictví a dnes to končí kauzou údajného uplácení v nejmenší vládní straně.

SLEDUJEME téma: Peníze za mlčení ve VV

„Nejsem si jist, jestli post vicepremiéra po boj proti korupci pomůže. Vláda sebrala peníze hasičům či policistům, ale pan Radek John (VV) dostal trafiku s vysokým platem jen proto, aby se udržel ve vládě," glosoval aktuální dění hejtman.

Psali jsme: Spor John-Nečas o Moroze: Nedostal jsem prověrku jako táta, zlobí se

Hašek se navíc obává, že díky sporu premiéra Petra Nečase (ODS) a Radka Johna (VV) o personální obsazení Johnova nového úřadu, se možná blíží nová vládní krize. „Jsem sice v opozici, ale tohle se mi nelíbí. Vždyť to poškozuje obraz naší země." Posteskl si Hašek (ČSSD).

Uděláme reformy jinak

Tato vláda se označuje nejen za protikorupční, ale také za reformní, jenže Hašek připomíná, že zatím žádné zásadní reformy nepřišly, pouze účetní operace. Např. ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) navrhl toliko zvýšení poplatků.

Dále čtěte: Heger k reformám: Rád bych byl sociální. Vláda chce tvrdost

„My jsem přesvědčeni, že hrubou chybou bylo zavedení rovné daně a super hrubé mzdy. Dneska to za hrubou chybu označuje i autor tohoto koncept Miroslav Kalousek. ČSSD vidí cestu v progresivním zdanění. Také věříme, že banky či energetické společnosti by mohly odvádět na daních více, pak bychom nemuseli sledovat účetní operace premiéra Nečase," popisoval reformy očima ČSSD místopředseda strany.

K tématu:

Poslanec Šlégr nejen o Jágrovi: Vláda je podvod na lidi, obrovské zklamání

Haškovi (ČSSD) se nelíbí ani styl, jakým koalice vládne. Domnívá se totiž, že své záměry prosazuje silou, aniž by o nich diskutovala s opozicí. „Její řádění už zastavoval i Ústavní soud, připomněl Hašek (ČSSD).

My Moraváci Čechy v hokeji podpoříme

Před měsícem proběhl v Brně sjezd ČSSD, na němž si strana zvolila nové vedení. Hašek sice prohrál v souboji o post předsedy, ale přesto věří, že sjezd straně pomohl.

„Brněnský sjezd vedl k tomu, že ČSSD posílila, protože vybírá správná témata a má i kvalitní kandidáty na různé pozice. Nejdůležitějším úkonem je příprava krajských voleb, což bude velký test naší spolupráce, pokud do té doby nepadne vláda, protože bychom se museli připravit i na celostátní volby," vypočítával mety strany místopředseda ČSSD.

Související: Tipař Babák má jasno. Češi budou mít zlato

Michak Hašek řekl pár slov také k hokeji. Doufal, že finále se odehraje na federální úrovni mezi Českem a Slovenskem, ale současná situace ukazuje, že tomu bude jinak. Pokud se Češi dostanou do finále, tak jim prý Hašek jakožto Moravák bude určitě fandit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…