Vláda odložila registr přestupků. Pospíšil byl totiž pryč

08.02.2012 19:42

Vláda o týden odložila schvalování analýzy zavedení registru přestupků, který je jedním z priorit její protikorupční strategie. Původně se dokumentem měla zabývat dnes, na žádost ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ale projednávání posunula na příští týden. Pospíšil chtěl být osobně u schvalování analýzy, dnes ale musel do Senátu, který projednával změnu ústavy v souvislosti se zavedením přímé volby prezidenta.

Vláda odložila registr přestupků. Pospíšil byl totiž pryč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

"Pan ministr spravedlnosti musí být momentálně v Senátu, kde se projednává změna ústavy týkající se přímé volby prezidenta republiky. Tudíž požádal, aby jeho body (na jednání vlády) byly přesunuty na příští týden," zdůvodnil premiér Petr Nečas (ODS). Mezi odloženými body je i analýza zavedení registru.

Cílem vytvoření registru je zpřísnění podmínek pro lidi, kteří opakovaně páchají přestupky, čímž se má snížit drobná kriminalita. Jeho zavedení má pomoci také například ke snížení sociálního napětí ve Šluknovském výběžku, uvedla dnes mluvčí sekce pro koordinaci boje s korupcí Radka Hrstková.

Podle plánu ministerstva spravedlnosti bude registr přestupků přičleněn k již existujícímu rejstříku trestů. Po schválení by měl účinnosti nabýt od počátku příštího roku. "Je to opatření, které směřuje proti možnému podplácení úředníků při projednávání přestupků, ale také má pomoci při řešení problémů s nepřizpůsobivými, kteří se dopouštějí recidivy, tedy opakovaného páchání přestupků," zdůvodnila vznik registru vicepremiérka Karolína Peake (VV).

Podle analýzy ministerstva spravedlnosti mají náklady na provoz registru ročně činit kolem osmi milionů korun. Cena za vytvoření systému se odhaduje na 31 milionů korun. Údaje by do něj zapisovaly správní orgány, které přestupek uloží v prvním stupni řízení.

Registr by měl podle úřadu evidovat všechny přestupky. Za jejich opakované spáchání by člověku hrozila přísnější sankce, o trestný čin by mohlo jít u opakovaných přestupků proti majetku, proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití.

Centrální ani místní registr všech přestupků v současné době neexistuje. Orgány, které řeší přestupková řízení, si pro své účely vedou pouze dílčí evidence. Konkrétní správní orgán tedy neví o přestupcích téhož pachatele projednávaných jinými správními orgány.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…