Vláda opět projedná návrh zavádějící elektronické přiznávání DPH

25.06.2012 13:45

Vláda na svém úterním zasedání znovu projedná návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), podle které budou muset daňové přiznání plátci DPH podávat od roku 2014 pouze elektronicky. Opatření se podle návrhu nebude vztahovat na drobné živnostníky a firmy s obratem do šesti milionů korun ročně. Před týdnem vláda přerušila projednávání návrhu z dílny ministerstva financí, informuje ČTK.

Vláda opět projedná návrh zavádějící elektronické přiznávání DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek zdraví demonstranty

Ministerstvo financí odůvodňuje zavedení elektronického hlášení především bojem s daňovými úniky. Nyní jsou plátci DPH povinni elektronicky podávat souhrnná hlášení, a to formou datové zprávy, která je opatřena uznávaným elektronickým podpisem, nebo která je odeslána prostřednictvím datové schránky. Souhrnné hlášení podávají například firmy, které dodávají zboží do jiného členského státu EU.

Novela zavádí institut nespolehlivého plátce

Novela rovněž zavádí nový institut tzv. nespolehlivého plátce. Takový status může získat ten plátce DPH, který závažným způsobem neplní své povinnosti ve vztahu ke správě daně. Kdokoliv by s takovým subjektem obchodoval, vystavuje se podle MF riziku ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty.

Pro nové plátce DPH bude jako zdaňovací období, za které podávají daňové přiznání, povinně platit po určitou dobu kalendářní měsíc. V případě, že plátce splní zákonem stanovené podmínky, bude si moci jako zdaňovací období zvolit kalendářní čtvrtletí.

Dopady na rozpočty by měly být nulové

Novela zákona, která mimo jiné reaguje na směrnice EU, také mění pravidla fakturování a zrovnoprávňuje doklady v listinné i elektronické podobě. Dále novela mění některá ustanovení technického rázu.

Dopady na veřejné rozpočty a státní rozpočty budou podle MF nulové. Jakýkoliv výdaj na zvýšení technického vybavení, například počítačů, lze podle MF lze označit za zvýšení daňových nákladů a položek na odpočet DPH plátců daně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…