Vláda posoudí práva zaměstnanců pečujících o postižené

07.12.2019 17:58

Navrhované rozšíření práv zaměstnanců pečujících o postižené lidi vláda před zákonodárci asi nepodpoří, ale ani neodmítne. K novele zákoníku práce skupiny opozičních poslanců z KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se kabinet postaví na pondělní schůzi podle podkladů zřejmě neutrálně, napsala ČTK.

Vláda posoudí práva zaměstnanců pečujících o postižené
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády. Na programu bzla například novela zákona o Kanceláři prezidenta republiky

Zaměstnanec, který pečuje o postiženého člověka nebo o dítě a pracuje kvůli tomu na zkrácený úvazek, by podle předlohy dostal zákonné právo požádat opět o prodloužení pracovní doby. Zaměstnavatel by mu musel do půl roku vyhovět.

Vládní legislativci poukazují na to, že úprava se dotýká nové evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob. Kabinet chce o jejím začlenění do českého právního řádu jednat se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Předkladatelé poukazují na to, že zaměstnavatelé jsou nyní v těchto případech povinni žádosti o kratší pracovní dobu vyhovět, pozdější žádosti o prodloužení úvazku ale nikoli. Zaměstnanci tak už při podání žádosti o kratší úvazek musí zvažovat i riziko, že zaměstnavatel později nebude ochotný jim pracovní dobu opět prodloužit, napsali v důvodové zprávě.

Novela by také lidem umožnila po dobu rodičovské dovolené vykonávat na základě dohody o provedení práce u svého zaměstnavatele formálně stejnou činnost jako v dosavadním pracovním poměru. Zákon nyní výkon stejné práce u jednoho zaměstnavatele na základě odlišných pracovněprávních vztahů obecně zakazuje. V praxi se zákaz v případě lidí na rodičovské podle předkladatelů obchází tak, že v dohodě o provedení práce je sjednán jiný druh činnosti, reálně ale zaměstnanec vykonává práci stejnou. Kabinet by měl uvést, že už nynější zákony umožňují zaměstnanci čerpat u zaměstnavatele rodičovskou dovolenou i vykonávat práci v jednom základním pracovněprávním vztahu.

Vládní legislativci navrhli vládě neutrální stanovisko, byť se proti předloze postavily ministerstvo práce a sociálních věcí, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Svaz průmyslu a dopravy. Neutrálně se vyjádřila ministerstva spravedlnosti a průmyslu a obchodu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

6:58 Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

Do sporů kolem zakázky na servis souprav metra za 14,6 miliardy korun, kterou kritizuje opozice a ko…