Vláda přijde s "upatlaným" řešením, aby ještě chvíli žila. Tak to vnímá Pehe

18.04.2011 19:01 | Zprávy

Při hledání cesty ze současné situace velká část politiků i komentátorů odmítá předčasné volby. Argument, že nové volby by nic nevyřešily, však patří do oblasti jasnovidectví. Navíc se v něm skrývá zásadní nedůvěra k demokratickému procesu. Myslí si to politolog Jiří Pehe, který to napsal ve svém komentáři pro server Deník Referendum.

Vláda přijde s "upatlaným" řešením, aby ještě chvíli žila. Tak to vnímá Pehe
Podle Peheho jsme během vládní krize mohli zaslechnout od různých politiků i komentátorů, že předčasné volby nejsou žádoucí. "Důvody, které uváděli, se různí: nové volby by prý stejně nic nevyřešily; volby jsou drahé, přičemž strany nemají peníze; nové volby jsou až krajním řešením, navíc jsou prý i jiná řešení, která se dají hledat na půdorysu minulých voleb," píše v komentáři politolog.

Podle něj netřeba téměř dodávat, že naprostá většina odmítavých stanovisek vůči předčasným volbám přišla z tábora koaličních stran, které se mohou po právu obávat volebního fiaska, jakož i od prezidenta, který si nepřeje vládu levice, a od komentátorů, kteří fandí pravici a ještě pořád věří, že Nečasova vláda může přes všechny vnitřní rozpory v koalici prosadit reformy.

Reformy jako zaklínadlo rozhádané koalice

"Reformy se ostatně staly jakýmsi zaklínadlem. Pokud má naprosto rozhádaná a zdiskreditovaná koalice zůstat pohromadě, je to prý kvůli reformám, které jsou prezentovány jako vše přemosťující dobro, jež spasí českou společnost. Co na tom, že většina společnosti o vládní reformy, tak jak byly zatím nastíněny, nestojí, a nevěří jim. A co na tom, že „koalice", v níž všichni bojují se všemi, může jen těžko nabídnout pro svoje reformy potřebnou legitimitu, i kdyby uprostřed války vyhlásila na čas klid zbraní," uvádí dále Jiří Pehe.


Podle něj jsou předčasné volby obvykle krajním řešením. "Jenže bychom si měli v českém případě odpovědět na otázku, zda taková situace už nenastala. Současná koalice samozřejmě může, a nejspíš i bude, v pozměněné personální sestavě pokračovat, ale je zároveň jisté, že po všem, co bylo řečeno a ve veřejném prostoru učiněno, bude jakýkoliv personální nebo programový kompromis, který koalici udrží ještě nějakou dobu pohromadě, jen dost „upatlaným" a nestabilním řešením," upozorňuje politolog.

Příčiny krize hledejme ve válce kmotrů za scénou

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Pehe , vláda , vládní krize , Deník Referendum

autor: ahe, olb

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…