Vláda přistoupila k fiskálnímu paktu. Zadlužení Česka ale brzdit nehodlá

30.03.2014 7:30 | Zprávy

Česká vláda na počátku minulého týdne schválila přistoupení k evropskému fiskálnímu paktu. Státní dluh přesto v příštích čtyřech letech poroste. Napsal to server iDnes.cz.

Vláda přistoupila k fiskálnímu paktu. Zadlužení Česka ale brzdit nehodlá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) díky přistoupení na fiskální pakt vyjednala pro Česko právo účastnit se summitů eurozóny. V budoucnu se tak opět otevírá možnost přijetí společné evropské měny.

Sobotkova vláda nebude výrazně šetřit. Počítá se se stomiliardovými schodky

Podle iDnes.cz se ovšem Česko nebude hlásit k ustanovením hlav III a IV, které obsahují dluhovou brzdu. Vláda by jinak musela začít výrazně šetřit a byla by nucená snížit schodek rozpočtu v příštím roce na 54 miliard korun. O rok později by to muselo být jen 45 miliard. Vláda přitom plánuje, že nechce překročit 110 miliard.

Přísná pravidla platí hlavně pro země, které se vážně chystají na přijetí eura. Pro ostatní je to dobrovolné. 

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už v březnu prohlásil, že fiskální pakt bude pro Česko smlouva, která nebude mít zásadní vliv.

Během funkčního období vlády se zvýší zadlužení Česka o půl bilionu korun

Babiš bude jako šéf státní kasy připravovat rozpočet s tím, že nebude překračovat tři procenta HDP. Počítá tedy se stomiliardovými schodky. To ale podle iDnes.cz způsobí během čtyřletého vládnutí nárůst státního dluhu o bezmála půl bilionu korun. V roce 2018 bude každý Čech dlužit 220 tisíc korun.

Přistoupení k paktu musí posvětit ještě Poslanecká sněmovna a Senát. Podle Sobotky by mohl být fiskální pakt finálně posouzen a schválen před volbami na podzim.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…