Vláda projedná novelu zákona o auditorech, zpřesňuje kompetence

11.05.2014 17:17

Vláda v pondělí projedná návrh novely zákona o auditorech, která zpřesňuje kompetence Rady pro veřejný dohled nad auditem a Komory auditorů. Podle návrhu by rada měla vedle dohledu nad řízením a provozováním systému kontroly kvality auditorů schvalovat základní obecná pravidla a osoby, které kontrolu kvality u auditorů a auditorských společností provádějí. Norma reaguje na požadavky EU.

Vláda projedná novelu zákona o auditorech, zpřesňuje kompetence
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpolední zasedání sněmovny. Vláda v hojném počtu zrovna není
reklama

Zákon vláda schválila loni 15. května. V souvislosti s loňským rozpuštěním Poslanecké sněmovny je nutné zákon projednat znovu. V předkládaném návrhu nejde o koncepční změny proti nynější úpravě, jsou však jasně vymezeny kompetence obou subjektů. Částečně jsou také rozšířeny pravomoci rady nezbytné k řádnému výkonu dohledu. Zákon také výslovně zakotvuje odpovědnost Komory auditorů vůči radě.

Novela reaguje i na dosavadní praxi. Jde například o sjednocení dob uznávání zkoušek a skládání kvalifikačních zkoušek, doplnění povinnosti pracovního poměru u auditora nebo auditorské společnosti jako podmínky pro zápis do seznamu asistentů auditora nebo úpravu podmínek dočasného a trvalého zákazu výkonu auditorské činnosti.

Novela reaguje také na další přijaté zákony, například na nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích, které jsou od letoška účinné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…