Vláda projedná přesun chytré karantény pod ministra Vojtěcha

18.05.2020 6:30

Vláda dnes bude jednat o dalších záležitostech týkajících se epidemie koronaviru, mimo jiné o přesunu projektu takzvané chytré karantény pod Ministerstvo zdravotnictví nebo o režimu na hranicích s Rakouskem a Německem. Zabývat se ale bude i běžnou agendou, například novelou zákona o zpravodajských službách, která počítá se státní podporou spolků, jež připraví občany na obranu státu.

Vláda projedná přesun chytré karantény pod ministra Vojtěcha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

Kabinet dále pravděpodobně nepodpoří novelu stavebního zákona poslance ČSSD Petra Dolínka, díky které by bylo možné stavět veřejné toalety, přebalovací místa nebo sprchy na veřejných prostranstvích a v parcích bez stavebního povolení.

Vláda projedná přesun projektu chytré karantény pod resort zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli v České televizi zkritizoval nízkou angažovanost Ministerstva zdravotnictví v projektu tzv. chytré karantény, který má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených koronavirem nového typu a ohnisek nemoci.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v neděli řekl, že se vláda bude také zabývat režimem na hranicích s Německem a Rakouskem. Diskutovat by kabinet měl i o možném dřívějším uvolnění než 13. června. Vláda také podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) projedná program COVID III na podporu podnikatelů postižených důsledky koronavirové pandemie. Havlíček dostal v pátek od Evropské komise informace o notifikaci programu, řekl v neděli CNN Prima News.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by dnes také měl předložit vládě návrh na odkup dvou pozemků a budovy v bývalém depu na Masarykově nádraží v Praze. Nemovitosti by mělo dostat Národní technické muzeum, které v areálu již provozuje Muzeum železnice a elektrotechniky. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 32,2 milionu korun bez DPH.

Ministerstvo obrany by vybraným spolkům mohlo pomáhat finančně i třeba bezplatným zapůjčením nemovitostí nebo vybavení. Ročně chce Ministerstvo obrany v této souvislosti vynaložit 275 milionů korun. Zpracovatelé novely zákona o zpravodajských službách ve svém návrhu uvádějí, že spolky, církve či náboženské společnosti mají často dobře organizovanou členskou základnu a mají k dispozici i dobré materiální i odborné zázemí. Zákon je ale nemotivuje k tomu, aby se v době míru zapojily do přípravy občanů na obranu státu. S jejich povinným zapojením se v současné době počítá až po vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: čtk

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

reforma školství

Paní Zajíčková, vážím si toho, že jste se jako jedna mála postavila za učitele. A sama to zmiňujete, že reformy měly začít už dávno a já se ptám, proč nezačaly? Co vám v tom brání? A máte vůbec plán, jak zvýšit nejen úroveň školství jako takovou, ale i platy ve školství?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hoďte už na tu pomatenou čarodějnici síť!“ Leyenová rozzuřila české politiky. Vře to

18:23 „Hoďte už na tu pomatenou čarodějnici síť!“ Leyenová rozzuřila české politiky. Vře to

Hospodářský úpadek, zničený průmysl. Takové důsledky přinese zesílení „zelené politiky“ EU, jak ho n…