Vláda projedná přesun chytré karantény pod ministra Vojtěcha

18.05.2020 6:30

Vláda dnes bude jednat o dalších záležitostech týkajících se epidemie koronaviru, mimo jiné o přesunu projektu takzvané chytré karantény pod Ministerstvo zdravotnictví nebo o režimu na hranicích s Rakouskem a Německem. Zabývat se ale bude i běžnou agendou, například novelou zákona o zpravodajských službách, která počítá se státní podporou spolků, jež připraví občany na obranu státu.

Vláda projedná přesun chytré karantény pod ministra Vojtěcha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví
reklama

Kabinet dále pravděpodobně nepodpoří novelu stavebního zákona poslance ČSSD Petra Dolínka, díky které by bylo možné stavět veřejné toalety, přebalovací místa nebo sprchy na veřejných prostranstvích a v parcích bez stavebního povolení.

Vláda projedná přesun projektu chytré karantény pod resort zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli v České televizi zkritizoval nízkou angažovanost Ministerstva zdravotnictví v projektu tzv. chytré karantény, který má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených koronavirem nového typu a ohnisek nemoci.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v neděli řekl, že se vláda bude také zabývat režimem na hranicích s Německem a Rakouskem. Diskutovat by kabinet měl i o možném dřívějším uvolnění než 13. června. Vláda také podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) projedná program COVID III na podporu podnikatelů postižených důsledky koronavirové pandemie. Havlíček dostal v pátek od Evropské komise informace o notifikaci programu, řekl v neděli CNN Prima News.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by dnes také měl předložit vládě návrh na odkup dvou pozemků a budovy v bývalém depu na Masarykově nádraží v Praze. Nemovitosti by mělo dostat Národní technické muzeum, které v areálu již provozuje Muzeum železnice a elektrotechniky. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 32,2 milionu korun bez DPH.

Ministerstvo obrany by vybraným spolkům mohlo pomáhat finančně i třeba bezplatným zapůjčením nemovitostí nebo vybavení. Ročně chce Ministerstvo obrany v této souvislosti vynaložit 275 milionů korun. Zpracovatelé novely zákona o zpravodajských službách ve svém návrhu uvádějí, že spolky, církve či náboženské společnosti mají často dobře organizovanou členskou základnu a mají k dispozici i dobré materiální i odborné zázemí. Zákon je ale nemotivuje k tomu, aby se v době míru zapojily do přípravy občanů na obranu státu. S jejich povinným zapojením se v současné době počítá až po vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

8:25 Známý moderátor ČT lhal ve vysílání. Petr Žantovský podal stížnost a... tady je odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Řešit zcela nestandardní situaci moderátorky České televize Světlany Witowské by ury…