Vláda projedná přesun chytré karantény pod ministra Vojtěcha

18.05.2020 6:30

Vláda dnes bude jednat o dalších záležitostech týkajících se epidemie koronaviru, mimo jiné o přesunu projektu takzvané chytré karantény pod Ministerstvo zdravotnictví nebo o režimu na hranicích s Rakouskem a Německem. Zabývat se ale bude i běžnou agendou, například novelou zákona o zpravodajských službách, která počítá se státní podporou spolků, jež připraví občany na obranu státu.

Vláda projedná přesun chytré karantény pod ministra Vojtěcha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch
reklama

Kabinet dále pravděpodobně nepodpoří novelu stavebního zákona poslance ČSSD Petra Dolínka, díky které by bylo možné stavět veřejné toalety, přebalovací místa nebo sprchy na veřejných prostranstvích a v parcích bez stavebního povolení.

Vláda projedná přesun projektu chytré karantény pod resort zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli v České televizi zkritizoval nízkou angažovanost Ministerstva zdravotnictví v projektu tzv. chytré karantény, který má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených koronavirem nového typu a ohnisek nemoci.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v neděli řekl, že se vláda bude také zabývat režimem na hranicích s Německem a Rakouskem. Diskutovat by kabinet měl i o možném dřívějším uvolnění než 13. června. Vláda také podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) projedná program COVID III na podporu podnikatelů postižených důsledky koronavirové pandemie. Havlíček dostal v pátek od Evropské komise informace o notifikaci programu, řekl v neděli CNN Prima News.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by dnes také měl předložit vládě návrh na odkup dvou pozemků a budovy v bývalém depu na Masarykově nádraží v Praze. Nemovitosti by mělo dostat Národní technické muzeum, které v areálu již provozuje Muzeum železnice a elektrotechniky. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 32,2 milionu korun bez DPH.

Ministerstvo obrany by vybraným spolkům mohlo pomáhat finančně i třeba bezplatným zapůjčením nemovitostí nebo vybavení. Ročně chce Ministerstvo obrany v této souvislosti vynaložit 275 milionů korun. Zpracovatelé novely zákona o zpravodajských službách ve svém návrhu uvádějí, že spolky, církve či náboženské společnosti mají často dobře organizovanou členskou základnu a mají k dispozici i dobré materiální i odborné zázemí. Zákon je ale nemotivuje k tomu, aby se v době míru zapojily do přípravy občanů na obranu státu. S jejich povinným zapojením se v současné době počítá až po vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …