Vláda projedná zákoník práce. Změní se počítání dovolené?

14.12.2019 16:17

O zavedení sdílených míst, nových pravidlech dovolené či o podmínkách vysílání pracovníků do zemí EU bude v pondělí jednat vláda. Měla by schvalovat novelu zákoníku práce, která úpravy obsahuje. Část ustanovení by podle plánu v praxi měla začít platit v polovině příštího roku a část od ledna 2021, napsala ČTK.

Vláda projedná zákoník práce. Změní se počítání dovolené?
Foto: tripzone.cz
Popisek: Středozemní moře při západu slunce
reklama

Na podobě kodexu se dohodli zástupci vládních stran, odboráři a zaměstnavatelé. Zavázali se, že do textu pak při projednávání v Parlamentu už nebudou zasahovat a umožní hladké schválení.

Předloha spojuje dvě novely zákoníku do jedné – loňský návrh se sdílenými místy, změnami dovolené a dalšími úpravami a letošní návrh s evropskou směrnicí o vysílání pracovníků. Pokud by Česko evropská pravidla do svých zákonů nepřeneslo, hrozila by mu pokuta. Předpis EU má mimo jiné omezit takzvaný sociální dumping s konkurováním nižší mzdou, zmiňuje v podkladech pro vládu Ministerstvo práce.

Podle novely by sdílená místa měla mít v Česku jasná pravidla od roku 2021. O jednu pozici by se dělilo víc pracovníků s kratším úvazkem. Ministerstvo práce si od změny slibuje zlepšení zaměstnávání matek s malými dětmi či seniorů.

Změnit by se mělo i započítávání dovolené. Ta by se neměla poskytovat za odpracované dny, ale za odpracovanou dobu. Spojovala by se tedy s týdenní pracovní dobou. Odrazily by se v ní tak snížené úvazky. Krátit by se neměla za omluvenou nepřítomnost v práci. Změnit by se mělo i poskytování náhrady mzdy za dovolenou při vyslání na práci do státu EU, kde se tato částka platí z takzvané dovolenkové pokladny.

Zaměstnavatelé by už také nemuseli vydávat potvrzení o ukončení dohody o provedení práce. Dostávali by ho dál jen lidé se srážkami či s nemocenským pojištěním. Zákoník upravuje doručování písemností zaměstnancům i zaměstnavatelům. Situaci komplikovalo to, že si lidé poštu nepřebírali a že se firmy nenacházely na uvedené adrese z rejstříku. Nově se budou písemnosti považovat po určité lhůtě za doručené.

Zpřesnit se mají také podmínky pro výpověď, kterou dá pracovník kvůli přechodu na jinou práci. Zvýšit se má i jednorázové odškodnění pozůstalých po pracovníkovi, který zemřel v práci, a úhrada za zřízení pomníku či desky. Místo jednorázové částky nejméně 240 000 korun by to měl být nejméně dvacetinásobek průměrné mzdy. Pro stanovení sumy se má používat průměrný výdělek za první tři čtvrtletí předchozího roku. Dosud se na pomník poskytovalo nejméně 20 000 korun, nově by to měl být aspoň 1,5násobek průměrné mzdy.

S novelou se změnami dovolené a sdílenými místy resort přišel loni v létě. Návrh obsahoval i vzorec pro pravidelné navyšování minimální mzdy. Shoda s odbory a zaměstnavateli na něm ale nebyla, takže z kodexu vypadl.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) loni v listopadu řekla, že zákoník bez písemné dohody zástupců zaměstnanců a firem vládě k projednání nepředá. Podpis chtěla mít původně do konce února. Tripartita o kodexu jednala v březnu, shodu na něm ale nenašla. Zástupci vládních stran, odborů a zaměstnavatelů dohodu podepsali nakonec v polovině října poté, co se sporné body vypustily.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

15:02 Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

V Poslanecké sněmovně se dnes poslaneckého mandátu vzdal veterán politického boje v ČR, předseda pos…