Vláda propočítává, kolik nás bude stát nový zákon o sociálním bydlení

07.08.2015 21:20

Ministerstvo práce chce mít do konce roku návrh obrysů nového zákona o sociálním bydlení. Do konce prázdnin budou pak hotové přesnější propočty, kolik by navrhovaný systém měl stát. ČTK to dnes řekla šéfka oddělení sociálního bydlení ministerstva práce Linda Sokačová. Podle původních plánů měla návrh věcného záměru zákona vláda mít do konce června.

Vláda propočítává, kolik nás bude stát nový zákon o sociálním bydlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

Norma s pravidly sociálního bydlení pak měla platit od ledna 2017. Kabinet neschválil zatím ani koncepci, podle níž má zákon vzniknout. Vládní strany se na materiálu zatím nedohodly. Lidovci i ANO mají ke koncepci, kterou připravilo ministerstvo práce, výhrady. Zástupci Svazu měst a obcí žádali původně její přepracování. S kritikou přišla i Platforma pro sociální bydlení, podle ní byla poslední verze koncepce vágní, řešení bezdomovectví neefektivní a chyběly povinnosti pro obce i financování. Poukazovala i na zpožďování příprav.

Vláda měla koncepci schvalovat koncem června

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před nedávnem připustil, že se původní termín nejspíš nestihne. "Máme čas na to, abychom zákon schválili do konce volebního období. Koalice se musí dohodnout na přesné podobě. O zákonu se mluví 25 let, žádná vláda ho nedotáhla do konce. Není to lehká věc, je to těžká legislativní kláda. Máme ambici to do konce volebního období zvládnout," řekl před nedávnem Sobotka.

Vláda měla koncepci schvalovat koncem června, jednání odložila. Koalice žádala, aby materiál doplnila analýza dopadů nového systému. Podle Sokačové budou propočty hotové do konce srpna. Paralelně se pracuje na obrysech zákona. Podle záměru by sociální bydlení mělo mít tři stupně - krizové bydlení, sociální byty a dostupné byty. Spory vyvolávalo nejasné financování i to, že by zákon měl stanovit povinný podíl sociálních bytů na území obcí. Původně se mluvilo o pěti procentech.

"S povinností obcí, aby zajistily bydlení potřebným, se stále počítá. Některé budou mít podíl vyšší, jiné nižší, a to podle počtu lidí, kteří získají na sociální bydlení nárok. Nebudou jim moci říkat 'běžte pryč, nemáme byty', budou se o ně muset postarat," uvedla Sokačová.

Věcný záměr bude obsahovat rozpracování několika variant. Zaměří se podle Sokačové mimo jiné na to, kdo by měl sociální bydlení získat, kdo nárok bude posuzovat - zda radnice či úřady práce, kdo bude řešit odvolání, jaké bude financování. "Bude záležet na tom, k jaké variantě se přikloní vláda," dodala šéfka oddělení.

Ministerstvo práce plánuje na přelomu roku odstartovat pětiletý pilotní projekt, který by měl nastavení systému sociálního bydlení a působení úřadů ověřit. Zapojit by se do něj měla desítka měst.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…