Vláda propočítává, kolik nás bude stát nový zákon o sociálním bydlení

07.08.2015 21:20

Ministerstvo práce chce mít do konce roku návrh obrysů nového zákona o sociálním bydlení. Do konce prázdnin budou pak hotové přesnější propočty, kolik by navrhovaný systém měl stát. ČTK to dnes řekla šéfka oddělení sociálního bydlení ministerstva práce Linda Sokačová. Podle původních plánů měla návrh věcného záměru zákona vláda mít do konce června.

Vláda propočítává, kolik nás bude stát nový zákon o sociálním bydlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

Norma s pravidly sociálního bydlení pak měla platit od ledna 2017. Kabinet neschválil zatím ani koncepci, podle níž má zákon vzniknout. Vládní strany se na materiálu zatím nedohodly. Lidovci i ANO mají ke koncepci, kterou připravilo ministerstvo práce, výhrady. Zástupci Svazu měst a obcí žádali původně její přepracování. S kritikou přišla i Platforma pro sociální bydlení, podle ní byla poslední verze koncepce vágní, řešení bezdomovectví neefektivní a chyběly povinnosti pro obce i financování. Poukazovala i na zpožďování příprav.

Vláda měla koncepci schvalovat koncem června

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před nedávnem připustil, že se původní termín nejspíš nestihne. "Máme čas na to, abychom zákon schválili do konce volebního období. Koalice se musí dohodnout na přesné podobě. O zákonu se mluví 25 let, žádná vláda ho nedotáhla do konce. Není to lehká věc, je to těžká legislativní kláda. Máme ambici to do konce volebního období zvládnout," řekl před nedávnem Sobotka.

Vláda měla koncepci schvalovat koncem června, jednání odložila. Koalice žádala, aby materiál doplnila analýza dopadů nového systému. Podle Sokačové budou propočty hotové do konce srpna. Paralelně se pracuje na obrysech zákona. Podle záměru by sociální bydlení mělo mít tři stupně - krizové bydlení, sociální byty a dostupné byty. Spory vyvolávalo nejasné financování i to, že by zákon měl stanovit povinný podíl sociálních bytů na území obcí. Původně se mluvilo o pěti procentech.

"S povinností obcí, aby zajistily bydlení potřebným, se stále počítá. Některé budou mít podíl vyšší, jiné nižší, a to podle počtu lidí, kteří získají na sociální bydlení nárok. Nebudou jim moci říkat 'běžte pryč, nemáme byty', budou se o ně muset postarat," uvedla Sokačová.

Věcný záměr bude obsahovat rozpracování několika variant. Zaměří se podle Sokačové mimo jiné na to, kdo by měl sociální bydlení získat, kdo nárok bude posuzovat - zda radnice či úřady práce, kdo bude řešit odvolání, jaké bude financování. "Bude záležet na tom, k jaké variantě se přikloní vláda," dodala šéfka oddělení.

Ministerstvo práce plánuje na přelomu roku odstartovat pětiletý pilotní projekt, který by měl nastavení systému sociálního bydlení a působení úřadů ověřit. Zapojit by se do něj měla desítka měst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Husák byl vnímán jako elitář z kavárny. A Dubčekovi nadávají neférově. Michal Macháček se Skálou debatovali k dvojímu výročí

17:30 Husák byl vnímán jako elitář z kavárny. A Dubčekovi nadávají neférově. Michal Macháček se Skálou debatovali k dvojímu výročí

Letos uplynulo 30 let od smrti normalizačního prezidenta Gustava Husáka a 100 let od narození Alexan…