Koaliční vláda ČSSD, ANO a TOP 09 už se dohodla na výdajových rámcích pro rozpočet na příští rok. Další kola jednání o definitivní podobě rozpočtu teprve přijdou, někteří ministři totiž avizují, že jsou nespokojeni s množstvím peněz pro svůj resort. A co na výdajové rámce říká exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09)? Svůj názor vyjádřil ve středečních Událostech, komentářích České televize. Došlo i na finanční ústavu a dluhovou brzdu, která se bude také projednávat.
Snad dospějeme ke kompromisu
„Finanční ústava, která má v sobě zapojenu dluhovou brzdu, je velmi nutná. Já osobně jsem to předkládal dvakrát a dvakrát to bylo zamítnuto. To se teď zřejmě děje a já jsem tím návrhem velmi zklamán,“ začal hned v úvodu zostra Kalousek. Proč? Vládní návrh se mu totiž zdá velmi formální. Dluhová brzda by totiž podle Sobotkova kabinetu měla přijít na pořad dne až v okamžiku, kdy dluh dosáhne 55 procent HDP. Když byl ministrem financí Kalousek, navrhoval nástup potřebných opatření při dosažení 40 procent HDP. Exministr věří, že se podaří dojít k nějakému kompromisu, např. na úrovni padesáti procent.
Jestli vláda šetří, nebo nešetří, to se podle Kalouska nepozná podle toho, že to ministr financí říká třikrát denně do televize, ale podle toho, že vláda snižuje strukturální deficity. A pokud by tato vláda byla schopná snižovat strukturální deficity alespoň o půl procenta ročně, což je podle Kalouska dokonce až třikrát pomaleji, než dokázala vláda Petra Nečase (ODS), tak TOP 09 bude ochotna podporovat jak finanční ústavu, tak i další návrhy rozpočtu, pokud se budou držet těchto zásad.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp