Vláda schválila daňové změny související s novým zákoníkem

17.04.2013 10:36 | Zprávy

Vláda schválila daňové změny související s novým občanským zákoníkem, které navrhovalo Ministerstvo financí. Podle návrhu by měly od příštího roku platit jen některé změny daní, jako je například prodloužení lhůty pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů na tři roky. Již schválené zákony počítají s jejich platností od roku 2015.

Vláda schválila daňové změny související s novým zákoníkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze vlády. Na programu mimo jiné byl i výběr strategického investora do společnosti České aerolinie a.s.

Vláda se rovněž vrátí k návrhu zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, který nahrazuje současnou úpravu o dani z převodu nemovitosti.

Původní návrh MF ohledně změny daní z ledna dokonce počítal s posunutím platnosti všech navrhovaných změn od příštího roku. Úřad nakonec od plánu upustil a navrhnul posunout platnost jen u některých. Zrušení výpočtu ze superhrubé mzdy, snížení limitu na odpočet úroků z hypoték nebo plné spuštění jednoho inkasního místa by tak mělo začít platit až od roku 2015.

Již od příštího roku mělo podle odloženého návrhu začít platit vedle prodloužení lhůty pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů na tři roky i zvýšení maximálního limitu pro odpočet u darů na veřejně prospěšné účely u fyzických osob. "Cílem změn je sladit daňové právo s rekodifikací soukromého práva, především novým občanským zákoníkem," uvedl již dříve ministr financí Miroslav Kalousek.

Vedle toho návrh rovněž ruší zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti. Daň dědická a darovací bude transformována do daní z příjmů při zachování současných osvobození. Daň z převodu nemovitosti bude nahrazena daní z nabytí nemovitých věcí, jejíž úprava je na vládu předložena samostatně a kabinet její projednání rovněž odložil.

Změna v obchodech s nemovitostmi

Nový zákon o dani z nabytí nemovitých věcí změní zdanění obchodů s nemovitostmi, nově má platit daň pouze kupující. Dnes ji platí prodávající. Při koupi novostaveb se bude dosavadní osvobození od daně z převodu týkat jen těch bytů a domů, které budou skutečně sloužit k bydlení. Nový zákon má rovněž zjednodušit administrativní zátěž spojenou se správou daně.

S návrhem MF na placení daně z převodu nemovitostí kupujícím nesouhlasí ODS. Zhoršilo by to prý přístup k novému bydlení a nutilo občany vyvádět úspory do zahraničí.

Změny v daních, se kterými souvisí i zřízení jednoho inkasního místa, přijala Poslanecká sněmovna i Senát v roce 2011. Senát ale účinnost zákonů tehdy posunul na rok 2015. V původním návrhu z letošního ledna pak MF navrhovalo jejich platnost posunout o rok dříve, což se ovšem setkalo s nesouhlasem.

Vláda se na počátku února shodla, že sazby daní se letos a v příštím roce nebudou měnit. Kabinet chce udržet stabilní podnikatelské prostředí, které je na změny v oblasti daní citlivé.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

EU prý zvažuje omezení pro Orbána. Jeho snaha ale našla zastání. U zasloužilých

12:20 EU prý zvažuje omezení pro Orbána. Jeho snaha ale našla zastání. U zasloužilých

Zdá se, že Rusové mají dlouhé prsty. Poznali to jak v Německu, tak ve Finsku. Mezitím Evropská unie …