Vláda schválila návrh zákazu množíren a zpřísnění chovu šelem

27.05.2019 16:18 | Zprávy
autor: čtk

Definici množíren a jejich zákaz, zpřísnění chovů šelem nebo možnost státního příspěvku obcím na péči o zvířata prostřednictvím návrhu novely zákona na ochranu zvířat proti týrání schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie. Normu nyní čeká projednání ve Sněmovně.

Vláda schválila návrh zákazu množíren a zpřísnění chovu šelem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Demonstrace hnutí 269life proti zneužívání zvířat pro lidské potřeby na Václavském náměstí v Praze

Zákon zavádí definici množírny a rovnou je zakazuje. "Množírnou se rozumí zařízení, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby," uvádí novela.

O množírnu by v tomto případě mělo jít i tehdy, pokud její majitel nechová zvířata za účelem rozmnožování zvířat nebo dosahování zisku z jejich prodeje. Ministerstvo se v důvodové zprávě odvolává na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který za větší počet zvířat považuje sedm tvorů. Za provoz množírny by měla být až 500tisícová pokuta.

Sdružení právnických nebo fyzických osob a jejich členové, či chovatelé, kteří zvířata prodávají pro peníze, ale také chovatelé, kteří mají tři a více fen, budou při prodeji nebo darování štěněte do jeho půl roku muset zavést evidenční list vrhu štěňat. Dále pak novému chovateli budou muset, pokud o ně požádá, dát informace o krmení štěněte a popis péče o ně. Tato povinnost se nebude vztahovat na útulky. Za nevedení evidence bude hrozit pokuta až 50.000 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…