Vláda schválila plán obrany státu, nalezl nedostatky v zákonech

15. 8. 2018 19:17

Při zpracování Ústředního plánu obrany státu byly objeveny některé nedostatky v zákonech, jejich odstranění bude řešit expertní skupina. Plán obrany státu dnes schválila vláda. Nejasnosti se týkají například situace při vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu, když by nebyla ani jedna komora Parlamentu usnášeníschopná. Odborníci také upozornili na nedostatečný výčet důvodů k vyhlášení stavu ohrožení státu. ČTK to sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení Ministerstva obrany a tiskové oddělení Úřadu vlády.

Vláda schválila plán obrany státu, nalezl nedostatky v zákonech
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Ústřední plán obrany státu je podle Fajnora základním dokumentem k plánování „přípravy, řízení a zajišťování obrany státu a ke splnění požadavků na zabezpečení mezinárodních smluvních závazků o společné obraně“. Jeho aktualizaci, která se zpravidla zpracovává jednou za čtyři roky, v červnu schválila Bezpečnostní rada státu.

Anketa

Oceňujete práci naší velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi?

93%
7%
hlasovalo: 4619 lidí

Materiál popisuje odpovědnost jednotlivých částí bezpečnostního systému Česka. Charakterizuje jednotlivé fáze zajištění obrany státu nebo zásady organizace a řízení za stavu ohrožení státu či za válečného stavu. „Tento plán dále obsahuje scénáře použití ozbrojených sil ČR a plány činnosti státních orgánů a orgánů územních samosprávných celků zpracované v rámci systému zajišťování obrany státu pro období míru, stav ohrožení státu a válečný stav,“ uvedl Fajnor.

Poznamenal, že při zpracování plánu byly nalezeny oblasti, které nejsou právními předpisy dostatečně řešeny. Týkají se opatření, která by následovala po vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu. „Jde například o situace, kdy nebude ani jedna z komor Parlamentu ČR usnášeníschopná nebo kdy nebude prezident republiky a/nebo předseda vlády schopen plnit své výlučné pravomoci,“ podotkl Fajnor. Podle zpracovatelů plánu není také dostatečně upraven výčet důvodů k vyhlášení stavu ohrožení státu.

Vytvořena proto bude meziresortní expertní pracovní skupina, která vládě navrhne řešení jednotlivých problémů včetně třeba novelizace současných právních předpisů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…