Vláda schválila seškrtaný návrh autorského zákona

24.04.2013 13:37

Vláda dnes podle informací ČTK schválila seškrtaný návrh novely autorského zákona, která má mimo jiné prodloužit ochranu práv ke zvukovým nahrávkám. Řeší rovněž užívání osiřelých děl. Původně byl návrh zákona širší a na jeho přípravě se podílelo téměř 80 odborníků a subjektů, kterých se měla novela dotknout. Někteří z nich s touto verzí zákona nesouhlasí.

Vláda schválila seškrtaný návrh autorského zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání vlády

Do českého právního řádu by měly být novelou přeneseny dvě směrnice EU. První z nich prodlužuje dobu ochrany práv hudebníků k jejich nahrávkám, v nichž účinkují, a to z 50 na 70 let. Stejně tak prodlužuje práva nahrávacím společnostem. Směrnice má podle návrhu řešit situaci četných výkonných umělců, zvláště studiových hudebníků, kteří ve svém pozdním věku přicházejí po uplynutí ochrany o významné příjmy z populárních nahrávek, na jejichž vzniku se v mládí podíleli.

Zásadně s novelou nesouhlasí Pirátská strana

Změnit by se také mělo počítání doby ochrany práv u hudebních děl s textem, která vznikla pro společné užití. To je typické u skladeb populární hudby, oper nebo muzikálů. Doba ochrany v těchto případech neskončí dříve než 70 let po smrti toho z autorů u takto spojených děl, který zemře později. Pokud ale bude existovat ochrana práva přeživšího autora, začne znova platit doba ochrany toho, který byl již mezitím volným, nechráněným autorem.

Například skladatel Jaroslav Ježek tak bude v případě uvedení skladeb vytvořených ve spolupráci s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem znovu chráněn. Sedmdesátiletá doba majetkové ochrany autorských práv trvá pro tvorbu Voskovce a Wericha až do roku 2050.

Zásadně s novelou nesouhlasí Pirátská strana, které se kromě prodloužení doby ochrany práv nelíbí doba výpočtu u společných děl. "Když má dílo dva autory, tak se počítá doba ochrany až od toho, který umře nejpozději. Je tedy například možné, že 'obživne' kopírovací monopol na Rusalku, tedy hudbu, která už je dneska dávno volná, protože Dvořák umřel 1903. A budou se muset platit poplatky OSA," řekl ČTK místopředseda strany Jakub Michálek.

Novela prý vnese do právního řádu hluboké nejasnosti

Druhá směrnice EU se mimo jiné i týká takzvaných osiřelých děl a osiřelých zvukových záznamů, tedy takových, u nichž autor či jiný nositel práv je neznámý nebo není dohledatelný. Úředníci na ministerstvu se rozhodli návrh seškrtat kvůli tomu, že by se prý nestihl termín první směrnice. Je stanoven na 1. listopadu. Ředitel agentury Dilia Jiří Srstka míní, že novela vnese do právního řádu hluboké nejasnosti, zejména do problematiky osiřelých děl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skoro jsem se počural.“ Hledání migrantů u hranic s Německem: Zveřejněno VIDEO

7:06 „Skoro jsem se počural.“ Hledání migrantů u hranic s Německem: Zveřejněno VIDEO

Kristova noho a tohle má volební právo. Kluci se svezli vlakem! Sami a bez dozoru! Nejen těmito uště…