Vláda schválila státní rozpočet na rok 2017 se schodkem 60 miliard. Ekonomové varovně zvedají prst

21. 9. 2016 21:44

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce a růstem důchodů. Výše schodku přitom nemá podle ekonomů v současné příznivé ekonomické situaci opodstatnění. Podle nich by bylo možné dokonce sestavit vyrovnaný rozpočet.

Vláda schválila státní rozpočet na rok 2017 se schodkem 60 miliard. Ekonomové varovně zvedají prst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Problémem také podle ekonomů může být do budoucna nárůst povinných, tzv. mandatorních výdajů rozpočtu způsobený růstem platů a důchodů. Důchody by pak podle dnešního rozhodnutí vlády od příštího roku měly stoupnout průměrně o 308 korun měsíčně. Výdaje na důchody budou činit 416,5 miliardy korun a jsou jednou z nejvyšších položek v rozpočtu.

„Na vyšší důchody bude muset najít politická reprezentace v dalších letech zdroje i v situaci, kdy se ekonomice nebude dařit,“ upozornil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Navíc nárůst mandatorních výdajů podle něj nelze odbýt poukazem na nadcházející volební rok, po němž se vládní výdaje opět stabilizují. „Volebním rokem bude totiž v příštím desetiletí každý,“ dodal.

Proti návrhu z počátku září vláda dnes navýšila výdaje i příjmy rozpočtu o 4,6 miliardy korun

Platy učitelů již od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou platy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22 000 vojáků. Od ledna pak vzrostou o deset procent platy zdravotníkům.

„Navrhovaný schodek zkrátka nemá ekonomické opodstatnění. Je čistě výsledkem zohlednění politického cyklu, tedy snahy politiků navyšovat výdaje ve volebním roce. Bohužel, z podstatné části jde o provozní výdaje, na platy státních zaměstnanců a podobně, nikoli o výdaje investiční,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Proti návrhu z počátku září vláda dnes navýšila výdaje i příjmy rozpočtu o 4,6 miliardy korun. Plánovaný schodek zůstal na 60 miliardách korun. Celkové příjmy rozpočtu by tak podle vládou odsouhlaseného návrhu měly příští rok být 1 249,3 miliardy korun a výdaje 1 309,3 miliardy korun.

Návrh rozpočtu kritizují opoziční strany

Například rozpočet ministerstva obrany v příštím roce meziročně stoupne o 4,75 miliardy na 52,5 miliardy korun, což je podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) jeden z nejvyšších meziročních růstů v evropských zemích.

Návrh rozpočtu kritizují opoziční strany. Například TOP 09 už dříve oznámila, že navrhne ve sněmovně vrátit vládě návrh státního rozpočtu na příští rok s požadavkem, aby vláda snížila jeho schodek a výdaje o 30 miliard Kč. ODS pak dnes uvedla, že rozpočet je rozhazovačný a vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jeho schválením opouští standardní ekonomiku, která je založena na svobodném trhu a volné soutěži.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly

7:45 Děsivá náhoda. Po zhasnutí kamer TV Nova. Týká se moci Prymuly

Situace v Česku pomalu ale jistě začíná připomínat jaro. A to nejen počasím, ale také návratem proti…