Vláda se nevěnuje právu, jak by měla, kritizuje šéf Soudcovské unie

12.06.2012 19:34

Vláda neplní svá předsevzetí co se týče justice, stěžoval si na rádiu Impuls prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. Především mu vadí, že zatím nebyla zřízení Nejvyšší rada soudnictví. A i kdyby byla, je prý dost možné, že ani nebude mít potřebné pravomoci.

Vláda se nevěnuje právu, jak by měla, kritizuje šéf Soudcovské unie
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Nejvyšší rada soudnictví by byla jakousi platformou pro dialog mezi výkonnou a soudní mocí. Podle Tomáše Lichovníka je však dost možné, že rada do konce současné vlády ani nevznikne. Míní totiž, že vláda zatím nesplnila téměř žádná předsevzetí, co se týče justice a zvýšení její efektivity.

„Vláda se označuje za vládu práva, a justice je na okraji. Místo aby byla posilovaná, je oslabovaná,“ uvedl v Impulsech Václava Moravce prezident Soudcovské unie. „Justici není věnována taková pozornost, jaká by měla být,“ dodal s tím, že to může být i tím, že soudci „málo křičí“, jenže u soudců ani nikdy nebylo zvykem, že by nějak vystupovali.

„Je to dáno i tím, že tady stále není orgán, který by dokázal justici řídit. Mluvím o Nejvyšší radě soudnictví,“ poukázal na chybějící instituci. „Bohužel ministerstvo spravedlnosti takovým orgánem není,“ dodal k resortu Jiřího Pospíšila.

Vláda však radu už několikrát slibovala. Například v březnu o ní diskutoval premiér Petr Nečas na brněnské schůzce se špičkami české justice. "Má-li být zřízena instituce, která bude představovat jistý mezičlánek mezi výkonnou a soudní mocí, bylo by asi zdravější, když by byla zakotvena i ústavně, ne jenom obyčejným zákonem," prohlásil tehdy premiér.

„Svalovat vinu, že nepokračuje jednání o radě soudnictví, na to, že jsme se nedomluvili uvnitř justice… To mi přijde jako zástupný problém,“ prohlásil na rádiu Lichovník.

„My nechceme Nejvyšší radu soudnictví za každou cenu. Chceme, aby mohla nést odpovědnost a měla k tomu patřičné pravomoci,“ dodal. „Pokud taková rada nebude, tak nemusí být rada žádná.“ Lichovník spolu s ostatními za ni prý bude dále bojovat, činil to už dvacet let předtím – taková rada ale také musí k něčemu být.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…