Vláda selhává kvůli Nečasovi. Stojí na místě a je arogantní

27.6.2011 10:53 dop.

Lidé stále chtějí reformní antikorupční vládu. Takovou vládu, jakou sliboval Petr Nečas před volbami. Přesto tu jeho skutečnou vládu už podporuje jen 16 procent veřejnosti. Proč? Právě kvůli Nečasovi, který zklamal všechna očekávání.

Vláda selhává kvůli Nečasovi. Stojí na místě a je arogantní

Alespoň tak si to vykládá Marek Švehla z Respektu. Ve svém komentáři shrnuje, že právě Nečas je původcem veškerých vládních potíží. Do volebního klání (a do čela ODS) přitom vstupoval "s pověstí čestného, příjemně obyčejného inteligentního člověka", vystupoval velmi věcně. Zkrátka byl to pravé, co lidé potřebovali po agresivitě Mirka Topolánka.

Jenomže byl celou svou kariéru v pozadí ODS a zřejmě neví, jak styl své politiky změnit. Pořád je v pozadí, pořád je v ODS. Vládu nevnímá jako svoji, nehájí ji jako jednotný organismus, straní ODS a není schopen si pořádně "dupnout".

"Dobrý vůdce umí své lidi strhnout k dělání politiky, přesvědčit je o důležitých věcech. Tohle Nečas zřejmě nedělá, nebo dělá, ale neumí," podotýká Švehla.

Plané sliby a antikorupce kdeže

Nečas rovněž sliboval serióznost uvnitř ODS. Že prý zatočí s kmotrovským břečťanem, který stranu obrostl. "Není známo, že by s tím cokoli udělal."

Selhává i ve vládě, ve věcných bodech, které si stanovil. "Věděl, že nepříjemné reformy vládě popularitu nezajistí, a že ji tedy bude muset získávat jinak - především jako přesvědčivý důvěryhodný vůdce, který na potřeby země myslí víc než na momentální výhody domovské strany nebo své vlastní. Místo toho dělá přesný opak."

Ze své pozice podle Švehly štve proti lidem, kteří naopak premiérskou podporu velmi nutně potřebují. Ať už jde o "whistleblowera" Libora Michálka, nebo policejního prezidenta Petra Lessyho, který se postavil za svůj vyšetřovací tým, když ho veřejnost osočila, že zametl pod koberec korupční kauzu kolem exministra životního prostředí Pavla Drobila. Boj proti korupci je tedy tatam a Nečas jen neustále stojí na místě.

Lidé chtějí reformního premiéra. Nečas jím zřejmě není

"Nečas zkrátka jako vůdce propadává na všech frontách. Neumí vytvořit dobrou atmosféru ve vládě, vysvětlit reformy, zastat se v pravý okamžik lidí, kteří to potřebují. Místo toho je z něj na hony cítit arogance a přehlíživost. Poměrně dobře víme, co nechce, co ale chce, to už mnohem méně," konstatuje Švehla.

Ve společnosti přitom pořád přetrvává ta stejná poptávka - "po reformním antikorupčním premiérovi, který chápe rizika dnešního světa a umí k jejich řešení strhávat ostatní". Petr Nečas ovšem zřejmě není adekvátní nabídkou.

Čtěte:

Nečas je velmi slabý premiér. Stáhl se do ulity, kritizuje Hašek

Klausův exrádce: Neuvěřitelně slabý Nečas a nezvladatelný Kalousek

Matějka (Svobodní): Tak slabý premiér, jako je Nečas, byl snad jen Špidla

Foto: Zbyněk Pecák

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

21:00 Premiér překvapuje čím dál víc, samé lži. I váš pan Vondra to uznal. Babiš se napil piva a vytáhl papír

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém mimořádném vydání pořadu Čau lidi vyjádřil mimo jiné k …