Vláda v lednu rozhodne o kandidátkách do rady pro výzkum a vývoj

27.12.2019 18:40

Vládní Radu pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) by měly doplnit tři ženy. Navrhovanými členkami jsou bývalá předsedkyně Technologické agentury Rut Bízková, ředitelka Ústavu přístrojové techniky Akademie věd (AV) Ilona Müllerová a Jitka Ulrichová z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Jejich jmenování i pokračování současného člena RVVI a generálního ředitele Siemens ČR Eduarda Palíška v dalším funkčním období projedná 6. ledna vláda.

Vláda v lednu rozhodne o kandidátkách do rady pro výzkum a vývoj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády

Letos v únoru skončilo funkční období Jaroslavě Domkářové, která působí ve Výzkumném ústavu bramborářském, v prosinci chemikovi a místopředsedovi AV Zdeňku Havlasovi a Tomáši Jungwirthovi z Fyzikálního ústavu AV. Rada má 17 členů včetně předsedy. Po jmenování Bízkové, Müllerové a Ulrichové by měla být opět v plném počtu. Nové členy navrhuje její předseda – premiér Andrej Babiš (ANO).

Rut Bízková působí jako konzultantka pro životní prostředí, energetiku a výzkum a také jako poradkyně premiéra. Technologické agentuře předsedala mezi lety 2012-2016, v letech 2010-2011 byla ministryní životního prostředí. Ilona Müllerová stojí v čele Ústavu přístrojové techniky AV od roku 2012, dlouhodobě se věnuje elektronové mikroskopii. Jitka Ulrichová je přednostkou Ústavu lékařské chemie a biochemie, vedoucí Laboratoře buněčný kultur na Lékařské fakultě Univerzity Palackého a také prorektorkou pro vědu a výzkum.

RVVI je odborným a poradním orgánem vlády. Podílí se mimo jiné na přípravě Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací. Funkční období jejích členů trvá čtyři roky, mohou ho zastávat nejvýše dvakrát po sobě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…