Vláda začne v pondělí projednávat novelu energetického zákona

17.10.2014 18:44

Ministři by měli na pondělní schůzi vlády začít projednávat diskutovanou novelu energetického zákona. Norma má změnit například způsob platby poplatku na obnovitelné zdroje energie nebo umožnit provozovat malé solární elektrárny bez zbytečné administrativy. Vláda se měla materiálem zabývat již tento týden. Předkladatel návrhu, kterým je Ministerstvo průmyslu, si ale vzal čas zapracování připomínek, které mu na svém zasedání minulý týden doporučila Legislativní rada vlády.

Vláda začne v pondělí projednávat novelu energetického zákona
Foto: aros.cz
Popisek: Pole řepky olejné

Jednou z největších změn, kterou novela přináší, je změna způsobu platby poplatku na OZE. Ten by měl být nově stanovován podle hlavního jističe. V současné době se poplatek určuje podle spotřeby elektřiny, jeho maximální výše letos v Česku činí 495 korun za megawatthodinu.

MPO slibuje, že díky novému způsobu žádný člověk nezaplatí více. Naopak v případě, že lidé dokážou kapacitu svého jističe snížit, ještě ušetří. Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze byl však důvod změny jiný.

„Není tajemstvím, že motivem bylo spíše od poplatku na podporu obnovitelných zdrojů ulevit velkoodběratelům, ne řešit snižování zátěže domácností od plateb vysokých cen elektřiny,“ uvedl Hlinomaz.

Novela má také mimo jiné umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren do 10 kW. Pro jejich instalaci už nemá být nově potřeba licence, a to ani v případě, že se bude jednat o podnikání. Současná verze návrhu je tak k solárníkům daleko přívětivější než dřívější plány. V nich chtělo MPO stanovit maximální množství výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s nárokem na státní podporu. Paragraf ale ze zákona nakonec vypadl, což se nelíbí Energetickému regulačnímu úřadu. Podle něj se Česku může stát, že ho za jeho absenci bude nějakým způsobem sankcionovat Evropská komise.

Novela se stále přepracovávala

Novela je od začátku její tvorby neustále upravována, jen na jednání Legislativní rady vlády byl materiál třikrát. To, že je zákon stále „živý“, připustil na čtvrteční konferenci o solární energii i ředitel odboru elektroenergetiky MPO Ladislav Havel.

„V zákoně dochází ke změnám a jsem přesvědčen, že v Parlamentu v něm dojde k dalším změnám od A až do Z, počínaje definicemi a konče přechodnými ustanoveními i účinností některých paragrafů, které jsme navrhovali,“ uvedl Havel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

5:00 „Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Atentát na slovenského premiéra. Šokující zpráva! Média podsouvají…