Vláda zločinců! Jde jim jen o provize? Pan „mikromanažer“ počítal. Opozice začala řádit kvůli vakcínám od EU

23.03.2021 22:25

Opozice tepe vládu za její hospodaření v době koronakrize a rozdělování priorit. Poukazuje především na pochybné objednávky očkovacích látek. Právě vakcíny jsou paradoxně jednou z věcí, kde se kabinet rozhodl šetřit. Bouřlivé reakce rozpoutala konkrétně informace, že objednal pouze 81,1 procenta vakcín, na které měl stát nárok, pro což podle opozičních zástupců není odůvodnění. Zaznívají slova o „vládě zločinců“, které jde jen o provize.

Vláda zločinců! Jde jim jen o provize? Pan „mikromanažer“ počítal. Opozice začala řádit kvůli vakcínám od EU
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný
reklama

Postup vlády na svém twitteru komentoval místopředseda hnutí STAN Jan Farský, podle něj není divu, že důvěra ve vládní kroky slábne. „Vláda nakupovala mnohonásobně předražené čínské respirátory i zbytečné stříkačky. Ta stejná vláda nevyužila možnosti koupit vakcíny za garantovanou cenu, na které měla nárok. Fakt je těžké vysvětlovat lidem, že vládě jde o jejich zdraví, a ne o provize...,“ napsal.

 

 

Za skandální označil jednání vlády předseda ODS Petr Fiala. „Pokud jsou pravdivé informace médií o tom, že Česká republika měla na podzim možnost objednat více vakcín, ale neudělala to, je to skutečně skandální. Očkování zachraňuje zdraví a životy lidí, odpovědný premiér by dělal vše pro to, aby vakcín pro české občany bylo co nejvíce,“ reagoval na informaci Hospodářských novin ve svém tweetu.

 

 

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by v kontextu z nedostatku vakcín rozhodně nevinila Brusel. „Podle zjištění Hospodářských novin vláda vědomě zajistila méně dávek vakcín než téměř všechny ostatní země. K tomu pár poznámek: ‚Debata‘ o Sputniku by tímto měla být uzavřena. EU nemůže za to, že nám vládnou diletanti. Pan ‚mikromanažer‘ ty vakcíny ručně počítal zjevně blbě,“ konstatovala.

 

 

K situaci přidal komentář také bývalý poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek, zdůraznil, že vláda šetřila přesně tam, kde neměla. „To je snad jediný výdaj, na kterém vláda šetřila. Na dotacích znečišťovatelům ovzduší, agrobaronům a odměnám pro státní úředníky byla více než štědrá. Na dluh, jak jinak,“ podotkl na svém twitteru.

 

 

Poslanec Evropského parlamentu KDU-ČSL Tomáš Zdechovský očekává, že se premiér bude chtít z přímé odpovědnosti vyvléknout. „Poměrně nepříjemné zjištění pro Andreje Babiše, i když on to samozřejmě věděl. Nebál bych se, že to při nejbližší příležitosti stejně hodí na EU,“ poznamenal politik.

 

 

Bývalý premiér Mirek Topolánek si nebral servítky a označil Babišův kabinet za „vládu zločinců“. „Tohle je opravdu neomluvitelné a hlavně nepochopitelné! Jedna dávka Astry stojí necelých 50 korun. Moderna a Pfizer 300 korun. Zadlužili dvě generace a chtěli ušetřit na vakcínách? Vláda zločinců,“ uvedl.

 

 

„Může mi někdo vysvětlit, proč jsme nežádali maximum? Žádný příčetný důvod mě zatím nenapadá,“ hrozil se senátor Pavel Fischer.

 

 

Na twitteru Ministerstva zdravotnictví se pak objevila reakce Jana Blatného (za ANO), který uvedl, že ihned poté, co se stal šéfem resortu, rozhodl o zvýšení dodávek vakcín od firem Moderna a Pfizer. „Máme tak objednáno o osm milionů dávek více než na podzim, celkem 26 milionů dávek. Tlačíme na dodavatele, stejně jako ostatní evropské země, aby vakcíny přišly co nejdříve,“ uvedl, že šlo o rozhodnutí tehdejších ministrů zdravotnictví s ohledem na nastavenou očkovací strategii v dané době.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…