Vláda zřídí dva výbory, na kontrolu církevních restitucí a dozorčích rad

17.03.2014 14:39

Vláda zřídila monitorovací výbor k církevním restitucím. Místo původně navrhovaných pěti členů jich bude mít šest - členkou týmu bude i ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Novinářům to řekl ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož bude výbor vládu informovat čtyřikrát ročně o průběhu vydávání církevního majetku.

Vláda zřídí dva výbory, na kontrolu církevních restitucí a dozorčích rad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Členem týmu, o němž se prý bouřlivě diskutovalo, budou vedle Bohuslava Sobotky a Heleny Válkové ministr financí Andrej Babiš (ANO), vnitra Milan Chovanec (ČSSD), kultury Daniel Herman a zemědělství Marian Jurečka (oba KDU-ČSL). Stálými hosty budou zástupci státních institucí a firem, které jsou restitucemi nejvíce dotčeny, například šéfové Národní galerie, Státního pozemkového úřadu nebo Lesů ČR.

Sobotka zdůraznil, že výbor je pouze poradním orgánem vlády. Nebude tak mít rozhodovací pravomoc, aby mohl zasahovat do probíhajících sporů.

Další výbor, který vláda schválila, je pro posuzování nominací do dozorčích rad státních a polostátních podniků. Ten bude mít tři členy, kteří budou posuzovat životopisy kandidátů, jejich vzdělání či čestná prohlášení o tom, že se jmenováním nedostanou do střetu zájmů.

„Výbor se vyjádří do 14 dní od obdržení návrhu,“ dodal Sobotka, který věří, že takový krok „povede k tomu, že se zvýší tlak na profesní kvalitu zástupců státu v radách státních a polostátních firem“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiřina Bohdalová vrací facku „demokratům“: Žumpa, zlí lidé. Zemana obdivuji, Babiš je chytrý

11:45 Jiřina Bohdalová vrací facku „demokratům“: Žumpa, zlí lidé. Zemana obdivuji, Babiš je chytrý

Herečka Jiřina Bohdalová, která nedávno oslavila své 90. narozeniny, opět dala na odiv světu své kri…