„V posledních letech nabírají veřejné projevy Vladimira Putina vůči Spojeným státům stále více konfrontačního rázu. Ruský prezident otevřeně zpochybňuje legitimitu vůdčího postavení Spojených států ve světě a odkazuje na nutnost vytvořit multipolární rámec jako nástroj globální politiky. Lze vysledovat z Putinových projevů nějakou kontinuální filozofii, či snad přímo strategii? Pokud ano, tak jakou?“ pokládá si důležité otázky Lukjanov.
„Projev, který měl před několika dny Putin na diskuzním fóru Valdajského klubu v Soči, hodnotila většina komentátorů jako velmi ostrý. Proč však byla jejich reakce natolik překvapivá? Že prezident neuznává výsadní postavení Spojených států, to přece není nic nového. O tom mluvil mnohokrát i v minulosti. Co se však změnilo, je tón, který přitom tentokrát použil,“ všímá si Lukjanov.
Ve svém prvním prezidentském období vybídl Putin Ameriku, aby přehodnotila některé své postoje, aby spolu mohly obě zěmě snadněji spolupracovat. Prezident věřil, že hrozby, kterým musí obě velmoci čelit, převažují nad vzájemnými rozpory. Ve svém druhém období v roli prezidenta Putin varoval, že Rusko nepřipustí, aby byly jeho názory ignorovány. Před dvěma lety během své poslední prezidentské kampaně se snažil Putin pochopit kroky Washingtonu a došel k názoru, že místo k posílení vedly k cílenému zničení stávajícího světová řádu,“ upozorňuje Lukjanov.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro