Vlna uprchlíků je relativně maličkost, říká Halík. Velká zkouška teprve přijde

09.10.2015 22:57

Teolog Tomáš Halík a analytik Ústavu mezinárodních vztahů rozebírali letošní udělení Nobelovy ceny míru. Tu letos získal Kvartet pro národní dialog v Tunisku, který v podstatě zabránil vypuknutí války ve vlastní zemi a napomohl mírovému směřování své vlasti. Laureáty ceny byli papež František nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Proč cenu nedostala právě ona?

Vlna uprchlíků je relativně maličkost, říká Halík. Velká zkouška teprve přijde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

„Osobně bych cenu dal papeži Františkovi,“ prohlásil hned v úvodu Eichler. Připustil však, že v Tunisku vidí určité pozitivní rysy jako např. jednání o nejdemokratičtější ústavě v regionu. „Já to tomu kvartetu přeji, ale je otázka, zda tu bude ještě za rok nebo za dva. Další otázkou je, zda je tuniská zkušenost přenosná např. do Libye nebo do Egypta,“ doplnil expert.

Podle Halíka se dnes mění filozofie udělování takovýchto mezinárodních cen. Získávají ji totiž lidé, kteří jsou známí např. ve svém regionu, ale Nobelova cena pomůže ke zviditelnění v mezinárodním měřítku, které její nositelé mohou a měli by využít k něčemu dobrému. Spekulovalo se sice o tom, že cenu získá papež František, ale on ji v podstatě nepotřebuje, on je celosvětově známý již dnes a svými činy a projevy již svět ovlivňuje.

„Myslím, že je důležité, že tyto ceny míří do oblasti arabského světa, který dnes je ve velkém chaosu... Ta vlna uprchlíků je zatím relativní maličkost, čekají náš horší věci,“ prohlásil teolog s dovětkem, že opravdová zkouška přijde, až se dají na pochod uprchlíci trpící žízní.

Halík je přesvědčen, že se Syřané budou chtít vrátit domů, až padne režim diktátora Asada, a z tohoto hlediska je poměrně nešťastné, že právě Rusko svými kroky drží Asada u moci. Tím podle Halíka světu rozhodně nepomáhá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

18:23 Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský reagoval na výroky nového místopředsedy ODS Alexandera Vondr…