Vnitro opět sepsalo zprávu o extremismu: Šíří se předsudečná nenávist. Nenávistná média útočí na pilíře liberální demokracie. Rasisté si říkají „vlastenci“

16.08.2019 10:42 | Zprávy

Trend nárůstu nenávistných projevů vůči lidem pro jejich politické přesvědčení ve druhém čtvrtletí pokračoval. Uvádí to čtvrtletní zpráva o extremismu, kterou zveřejnilo Ministerstvo vnitra. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) podle zprávy upozadilo tradiční extremistické strany, volby do Evropského parlamentu ukázaly jeho dominanci mezi xenofobně laděnými subjekty, napsala ČTK.

Vnitro opět sepsalo zprávu o extremismu: Šíří se předsudečná nenávist. Nenávistná média útočí na pilíře liberální demokracie. Rasisté si říkají „vlastenci“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Podle předsedy SPD Tomia Okamury ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) otevřeně zneužívá ministerstvo k politickému boji.

Xenofobním politikům, aktivistům a dezinformačním médiím se nadále dařilo rozdělovat společnost, uvádí dokument. Terčem předsudečné nenávisti se podle něj stále častěji stávají i skupiny s odlišným politickým smýšlením. „Velmi nebezpečným fenoménem se stávají útoky proti konkrétním zástupcům těchto skupin. V naprosté většině se zatím jedná o verbální agresi, evidována jsou ovšem i fyzická napadení,“ píše se ve zprávě.

Terčem útoků tak nejsou jen zástupci národnostních, etnických, náboženských a sexuálních menšin nebo bezdomovci a lidskoprávní aktivisté, nýbrž i politici neextremistických stran a novináři. Nenávistné projevy se podle zprávy v některých případech obracejí i proti osobám, které se do povědomí veřejnosti dostaly právě kvůli xenofobním výpadům.

Policisté a státní zástupci se tak stále častěji zabývají projevy předsudečné nenávisti u lidí, kteří nepatří k žádnému extremistickému uskupení. Ti často nevědí, že se svými výroky dopouštějí trestné činnosti a mají tendenci je bagatelizovat. Někteří politici na celostátní úrovni, ale i zástupci malých měst a obcí, pak označují své rasistické a xenofobní výroky za „vlastenectví“ nebo „konzervatismus“, uvádí zpráva.

„Tuzemské i zahraniční zkušenosti ukazují, že tolerování verbálních nenávistných projevů vede k tomu, že přerostou ve fyzické násilí,“ píšou zpracovatelé zprávy. V Česku lze podle nich za aktuální riziko považovat radikalizaci nových skupin a také reaktivaci starších veteránů neonacistické scény.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Česku se prý pořád žije dobře. Proto Hrušínský nechce ve volbách Babiše

10:20 V Česku se prý pořád žije dobře. Proto Hrušínský nechce ve volbách Babiše

Šéf Divadla na Jezerce Jan Hrušínský přijal pozvání expředsedy Pirátů Ivana Bartoše ke společnému po…