Voda je priorita. Ministr Toman to chce dokonce napsat do Ústavy

15.01.2020 21:40 | Zprávy

Ministr zemědělství Miroslav Toman (nestr. za ČSSD) navrhuje, že vodu v České republice by měla chránit ústava. Přišel s tím poté, co něco podobného navrhli lidovci, komunisti a Starostové a vláda to odmítla. V pořadu Interview na ČT24 vysvětlil, proč česká voda potřebuje, aby ji chránila ústava, a jak přesně by si takovou ochranu představoval. Také prozradil, zda se resort zemědělství připravuje na to, že kvůli střetu zájmů premiéra bude vracet do Bruselu peníze.

Voda je priorita. Ministr Toman to chce dokonce napsat do Ústavy
Foto: repro/ČT
Popisek: Miroslav Toman

Aby ústava chránila vodu na českém uzemí, podle Tomana potřebují především čeští občané, varoval, že v důsledku vývoje sucha, snižování srážek nastala doba, kdy si vodu chránit skutečně musíme. „Bez vody není života a obyvatelům musíme zabezpečit pitnou vodu,“ zdůraznil.

Bez ústavy to podle něj učinit nelze. „Musíme naprosto jasně deklarovat tu důležitost a ‚nadřazenost‘ vody proti ostatním prioritám. Klidně to lze srovnat s prioritou bezpečnosti státu. Jestliže nebudeme mít dostatek vody, je naše bezpečnost ohrožena,“ konstatoval ministr zemědělství.

„Je logické, že bez vody žít nelze, tak není třeba to psát do ústavy,“ myslí si moderátor Daniel Takáč, s čímž Toman nesouhlasí. „V ústavě to být samozřejmě musí. Bude to větší jistota, že se bude voda upřednostňovat, chceme tím dát jasně najevo, že voda je důležitá před jinými projekty a prioritami,“ řekl jasně ministr.

Jak přesně tedy bude ústava vodu chránit? Půjde prý o jednosložkový ústavní zákon, kde budou specifikovány jednotlivé věci. Například, že: každý má právo na vodu pro zajištění základních životních potřeb z veřejně dostupných vodních zdrojů za sociálně přijatelných podmínek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jaký význam měla pro nás vaše cesta do Ruska?

A vzhledem k tomu, že je ČR na seznamu nepřátelských zemí, jak vás přijali? A přišla řeč i na uzavření míru? A jak chápete to, že Rusko si klade ultimáta - podmínky pro uzavření míru, třeba že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO, ale sami jakékoliv podmínky - ultimáta odmítají? Mě to teď přijde, že Rusk...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hněv. Zprava i zleva. Tabery se bojí o liberální demokracii

15:06 Hněv. Zprava i zleva. Tabery se bojí o liberální demokracii

Odvolaný generální ředitel České televize Jan Souček měl odejít sám, pro celou instituci se stal vel…