Například to, že současnou válku z velké části financuje občanská společnost, protože stát nemá na armádu peníze. Jen v Dněpropetrovsku se od začátku války vybralo na bojovníky deset milionů eur. Nebo že každý občan platí válečnou daň ve výši 1,7 % z hrubé mzdy. Či spíše měl by platit. Protože jednak někdo vydělává měsíčně v přepočtu pouze 2600 korun, jednak skoro všichni pracují načerno. A ti, kteří si vydělávají v zahraničí, takto získané příjmy také nepřiznávají. Důvodem je to, že je stát zdaňuje šedesátiprocentní daní.
I jídlo kupují vojákům lidé
Vojákům na jídlo se lidé také skládají. Před místními supermarkety stojí dodávky, do kterých lidé přispívají tu pytlíkem rýže, tu pytlíkem fazolí nebo sáčkem pohanky. Dobrovolníkům se kupují i ponožky, pár za 370 korun, ale také zbraně za ceny, které jsou tajné. Redaktor se také v kavárně dozvěděl, že za výroky o Ukrajině tam lidé nesnášejí českého prezidenta Miloše Zemana.
Válku rozpoutali křiklouni, které většina lidí nesnáší
Časopis mluvil také s několika uprchlíky z oblastí kontrolovaných separatisty. Například Anna Denisová utekla z vesnice vzdálené čtyřicet kilometrů od Doněcka už v létě, ale až nyní se jí k odchodu podařilo přesvědčit jejího manžela. „Od července nedostával důchod a od teď už neměl z čeho žít,“ svěřila se redaktorovi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam