Vojenská rozvědka se měla účastnit čachrů na obraně

9.2.2011 7:49 odp.

Podle důvěrného materiálu z dílny ministra obrany Alexandra Vondry se zpravodajská služba snažila účelově diskreditovat náměstky tehdejší ministryně Vlasty Parkanové.

Vojenská rozvědka se měla účastnit čachrů na obraně

Podle tvrzení České televize, která zprávu od Vondry získala, řídil tehdejší kompromitační akci ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Miroslav Krejčík.

"Ředitel VZ vydal pokyn k účelovému poskytnutí informací získaných činností VZ neoprávněným osobám ve vedení MO. Informace byly poskytnuty za účelem diskreditace jedné skupiny z vedení MO (Kopřiva, Šmerda) druhou skupinou z vedení rezortu (Barták, Fulík). Tato aktivita souvisí se soupeřením o vliv v rezortu MO," stojí v dokumentu.

Kopřiva opět na scéně

Podle zprávy hledal Krejčík ve zdrojích Vojenského zpravodajství informace týkající se možné korupce v souvislosti s vymáháním česko-ruského dluhu v roce 2004. "Je pravděpodobné, že byl tento úkol vydán za účelem diskreditace náměstka NMO-V (náměstka ministryně obrany)," tvrdí zpráva. Oním náměstkem měl být Jaroslav Kopřiva.

Krejčík se také údajně snažil pošpinit i samotnou Parkanovou. Šéfovi Národního bezpečnostního úřadu a Bezpečnostní informační služby měl poskytnout informace, které by mohly vést k odebrání bezpečnostní prověrky náměstkovi Radku Šmerdovi.

Kompro na Parkanovou

"Tato aktivita byla vedena za účelem diskreditace ministryně obrany v rámci "boje" ředitele VZ proti ministryni obrany," stojí ve zprávě.

Krejčík opustil post hlavy zpravodajců v roce 2007, pravděpodobně kvůli neshodám s Parkanovou. Důvěrný materiál, který ČT nyní získala, byl prý podkladem pro Krejčíkovo odvolání.

Špioni musí být nestranní

"To byla situace, kterou jsem nemohla a ani nesměla dopustit. Tajná služba není od toho, aby se zapojila do mocenských bojů mezi skupinami, které spolu bojovaly," upozornila ve středu Parkanová a stejně se vyjádřil i její nástupce Alexandr Vondra.

"Rozhodně by se nemělo stávat, aby se vojenské zpravodajství zaplétalo do jakýchkoli vnitřních sporů," doplnil.

Akorát pomluvy, nic víc

Sám Krejčík ale něco takového kategoricky odmítá. "Ty informace jsou lživé. Jak se říká, není v tom za mák pravdy. Budu usilovat o očištění svého jména, protože se stala nespravedlnost. V neprospěch tohoto státu jsem nic neprovedl," uvedl pro ČT bývalý ředitel Vojenského zpravodajství.

Už dokonce podal trestní oznámení a Vojenská policie celou věc vyšetřuje pro podezření z pomluvy. "Trestní řízení v současné době běží a s ohledem na jeho stádium nemůžeme poskytovat další informace," sdělil mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Dále čtěte:

Zakázku by pojistil můj nástupce Severa, sliboval Kopřiva 

Topolánek: Být tehdy ministrem obrany, Kopřiva by letěl 

Mám strach, říká zástupce zbrojovky, zapletené do kauzy Kopřiva 

Sledujeme kauzu KOPŘIVA

Foto: parkanova.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…