Vojenskou pohotovost za EU budou od ledna držet i Češi

29.12.2015 10:21 | Zprávy
autor: čtk

Vojenskou pohotovost za Evropskou unii bude držet od začátku ledna poprvé bojová skupina (Battle Group EU) zemí Visegrádské čtyřky. Česká armáda pro uskupení vyčlení 728 vojáků. Jejich hlavní část budou tvořit logistici, připraveny k nasazení budou i vrtulníková jednotka, ženijní rota nebo jednotka elektronického boje. ČTK to řekl zástupce velitele pozemních sil Ladislav Jung, který bude na operačním velitelství Battle Group (EU BG) zástupcem velitele.

Vojenskou pohotovost za EU budou od ledna držet i Češi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Při formování Battle Group zemí V4 se Česká republika ujala vůdčí role v oblasti zdravotnické a logistické podpory,“ uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Čeští logistici by tak zajišťovali třeba vybudování společného muničního skladu či poskytli dopravní rotu. Kromě toho Česko vyčleňuje vrtulníkovou jednotku se čtyřmi vrtulníky Mi-171Š nebo transportní letoun Casa. Čeští zdravotníci by zase na základně 7. polní nemocnice zabezpečovali vybudování mnohonárodní polní nemocnice.

Do velitelských struktur česká armáda vyšle přes 60 vojáků, což je podle Junga výrazný příspěvek. Vybraní důstojníci musejí být jazykově vybavení, schopni pracovat v týmu a mít zkušenosti z mezinárodních štábů, poznamenal.

EU BG bude tvořit více než 3700 vojáků, nejvíce z nich dodá Polsko, a to přes 1800. „Český příspěvek do V4 EU BG je po polské straně, která je vedoucí zemí celé této BG, druhý největší,“ uvedl Bečvář.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…