Vojtěch: Chci kontakt s Maďarem. MeSES proberu

27.05.2021 11:10

Proč se poslanec hnutí ANO Adam Vojtěch vrátil do křesla ministra zdravotnictví? Prý stále cítí odpovědnost za tento resort. Chtěl by se postarat o to, aby se pacienti dostali k inovativním lékům. Vedle toho chce motivovat mladé lidi, aby se dali očkovat, navíc prý ještě zváží, jak to bude s testováním lidí po jejich návratu z dovolených. V řešení covidové krize by prý rád spolupracoval s odborníky, jako je docent Rastislav Maďar.

Vojtěch: Chci kontakt s Maďarem. MeSES proberu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch

Když šéf hnutí ANO a premiér Andrej Babiš vracel do křesla ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, na tiskové konferenci sdělil, že si Vojtěcha vybral i proto, že nevlastní desítky nemovitostí a novináři se tedy nebudou mít v čem vrtat. Sám Vojtěch v následném rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že se na resort vrátil, aby dokončil úkoly, které považuje za důležité.

„Stále cítím odpovědnost vůči resortu. Řekl jsem si – než aby tady byl někdo, kdo by byl pátým ministrem v roce, který se do voleb bude prakticky jen rozkoukávat, tak bude dobře, aby byla stabilita. A aby se dotáhly i necovidové věci. Ve Sněmovně máme legislativu před třetím čtením. Třeba pacienti, kteří potřebují inovativní léky, čekají na změnu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění,“ prohlásil Vojtěch. 

Zdůraznil, že v nadcházejících volbách nebude kandidovat do Sněmovny. Možná se stane velvyslancem ve Finsku, ale to prý zatím nemůže potvrdit.

Jako staronový ministr se prý bude věnovat očkování proti covidu, chce vyzvat mladé lidi, aby se nechali očkovat. Chystá se na to dokonce speciální kampaň.  

Vojtěch chce řešit také testování na covid. Počítá s tím, že v létě budou Češi cestovat po celém světě a nechce dopustit, aby se opakovala situace z loňského roku, kdy po klidném létě nastal tragický podzim.

„Pokud bude člověk očkován dvěma dávkami, myslím, že testování úplně nezbytné není. Na druhou stranu nemůžeme vyloučit, že se vyvine ve světě nová mutace a očkování nebude tak účinné. To je něco, co je stále neznámá,“ upozornil.

Stran covidu prý Vojtěch hodlá být v kontaktu s odborníky.

„Nesporně s nimi chci být v kontaktu. Jsme v kontaktu v průběhu času a nevidím důvod, abych s nimi nadále nekomunikoval. Třeba s panem docentem Maďarem, se kterým jsme v kontaktu průběžně. Je otázka, jakou formu ta spolupráce bude mít. Pochopil jsem, že skupina MeSES chce být externí skupinou, takže to musíme probrat. Vždy jsem se snažil najít konsenzus a naslouchat odborníkům u kulatého stolu. Myslím, že to je určitě lepší než si pak vyměňovat vzkazy přes média. Tomu bych se chtěl vyhnout,“ řekl.

„V tuto chvíli si potřebuji s těmito kolegy sednout. Určitě se budeme bavit o další spolupráci. Faktem je, že je všechny znám z předchozího období, ať už to byli ředitelé nemocnic, které jsem třeba i jmenoval. Uvidíme. Určitě je jasné, že nějaké nejbližší spolupracovníky si přivedu znovu, některé nikoli, protože už mají jiná angažmá. O jménech bych zatím nehovořil, ale určitě to nebude o radikálních změnách,“ rozvedl myšlenku Vojtěch.

Vedle covidu by chtěl věnovat pozornost také reformě primární lékařské péče.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…