Vojtěch Filip žádá konec Petříčka. Páchá prý mezinárodní ostudu

23.12.2019 21:50

Česká republika v OSN nepodpořila ruský návrh rezoluce o boji proti oslavování nacismu a předseda KSČM Vojtěch Filip zuří – volá po demisi šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD), který se tak nepřipojil k ruské válce proti Řeporyjím, kde má vzniknout pomník vlasovcům, informuje server iDNES.cz.

Vojtěch Filip žádá konec Petříčka. Páchá prý mezinárodní ostudu
Foto: Repro Facebook
Popisek: Předseda komunistů Vojtěch Filip/ Řeporyjský starosta Pavel Novotný

Valné shromáždění OSN minulý čtvrtek schválilo rezoluci navrženou Ruskem o boji proti oslavování nacismu. Návrh podpořilo 133 států, 55 zemí včetně Česka se zdrželo a Ukrajina se Spojenými státy hlasovaly proti. Dokument je namířen proti připomínání banderovců na Ukrajině. Souvisí ale i se snahou o odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze i s chystaným pomníkem vlasovcům v pražských Řeporyjích.

Do Petříčka se pro tento postoj v pondělí předseda komunistů Vojtěch Filip pořádně opřel. „Považuji to za mezinárodní ostudu a absolutní selhání šéfa české diplomacie, který by měl neprodleně rezignovat nebo by měl být okamžitě odvolán,“ rozčiloval se Filip.

V naší společnosti je podle jeho slov v posledních letech evidentní nárůst fašistických tendencí, které v řadě případů zůstávají nepotrestány. „A někteří lidé záměrně neonacismus podporují a oslavují např. banderovce a vlasovce,“ poukázal na záměr vybudovat v Řeporyjích pomník vlasovcům.

Rozhodnutí států je ale spíše symbolické, není totiž vymahatelné a nemá žádné konkrétní dopady. Valné shromáždění OSN také například odsoudilo snahy o přejmenování ulic po lidech a skupinách, jež bojovali po boku Hitlera proti spojencům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Doufali jsme ve víc, ale...“ Zatímco Fiala s Pekarovou opodál rozdávali noviny, my jsme v Liberci zpovídali kandidáty SPOLU

20:53 „Doufali jsme ve víc, ale...“ Zatímco Fiala s Pekarovou opodál rozdávali noviny, my jsme v Liberci zpovídali kandidáty SPOLU

„Když to řeknu pocitově, zaznamenali jsme před pár lety, před covidem, na Letné obrovské davy lidí, …