Volby nejsou spravedlivé, lidé nevidí, co politik dělá. Tak pravil ministr Dienstbier

10.11.2014 22:28

Obrazně řečeno zlomit hůl odmítl v pondělním Hyde Parku ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) nad svou stranickou kolegyní Alenou Gajdůškovou. Přestože v nedávných senátních volbách neuspěla, stále ji považuje za velmi slušnou političku. „Ty volby nejsou vždy spravedlivé, protože lidé nevidí, co politik dělá,“ uvedl s tím, že volební neúspěch neznamená, že by Gajdůšková nemohla kandidovat na místopředsednickou pozici. „Můj hlas při této volbě mít bude,“ prohlásil ministr.

Volby nejsou spravedlivé, lidé nevidí, co politik dělá. Tak pravil ministr Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Podnět prezidenta na Ústavní soud ohledně služebního zákona je nesmyslný

Moderátora pořadu Bohumila Klepetka zajímalo Dienstbierovo stanovisko k tomu, že prezident dal podnět Ústavnímu soudu k přezkoumání služebního zákona. Ministr přiznal, že nebýt vydírání a obstrukcí pravicové opozice ve sněmovně, mohl být služební zákon lepší.

Dienstbier ale poukázal na to, že Miloš Zeman napadá ustanovení o politických náměstcích. „Napadá ustanovení, které omezuje jejich počet na dva. Kdyby se vyhovělo přání prezidenta, počet politických náměstků by mohl být neomezený,“ uvedl ministr pro lidská práva, který je zároveň předsedou Legislativní rady vlády s tím, že podnět prezidenta v této věci považuje za nesmyslný. Zeman v tomto ohledu prý také není věrohodný, stejné ustanovení totiž prý bylo v původním znění zákona, který prosadila nynějším prezidentem vedená vláda. „Ti budižkničemové mu tehdy nevadili a teď vadí?,“ podotkl Dienstbier.

Jsem mnohem týmovější hráč, než řada lidí, kteří tvrdí opak

Moderátor se zajímal i o to, co si Dienstbier myslí o tom, že premiér Bohuslav Sobotka se vyjádřil v tom smyslu, že by chtěl mít na postu místopředsedy ČSSD stávajícího ministra vnitra Milana Chovance, a ne jeho. Přiznal Chovancovi zásluhy na prozrazení schůzky tzv. Stranických pučistů v Lánech, kteří měli za cíl svrhnout Sobotku z postu šéfa strany. Ohledně námitky moderátora, že právě Dienstbier bývá označován jako ten, který není týmovým hráčem a rozděluje stranu, zatímco Chovanec má opačné vlastnosti, ministr poukázal na to, že nemá zájem podkopávat Sobotkovu pozici. „Pokud někdo mluví o týmovosti, ať si každý vzpomene, kdo byl před rokem v jakém týmu. V kritické situaci se charaktery ukazují,“ poznamenal ve zřejmé narážce na předchozí sympatie Chovance s tzv. Pučisty. „Myslím, že jsem mnohem týmovější, než řada lidí, kteří naznačují opak", uvedl s tím, že se za důležité považuje, že strana dlouhodobě ztrácí hlasy. „Je třeba sociální demokracii zreformovat. Můžete mít sebelepší program, když nemáte důvěru, lidé vás nepodpoří", uvedl s tím, že ČSSD by měla získat schopnost oslovit i jiné skupiny obyvatel.

Ať si Babiš trestní oznámení klidně podá. Aspoň se prošetří, zda nedošlo k nezákonnostem

Ohledně toho, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce podat trestní oznámení na ostravskou nemocnici, kterou před svým nástupem do ministerské funkce řídil Svatopluk Němeček (ČSSD), Dienstbier uvedl, že není schopen posoudit celou věc. „Myslím, že Babiš měl mnohem klidněji reagovat,“ poznamenal s tím, že podle jeho informací už policie celou věc prošetřovala a nic nezjistila. Na druhou stranu uvedl, „...ať Babiš klidně trestní oznámení podá,“ s tím, že ať se klidně prošetří, zda se v ostravské nemocnici nestalo něco nezákonného.

DSSS vyvolává ve společnosti nenávist

Řeč přišla i na diskutovaný vznik koalice ČSSD a DSSS na radnici v Duchcově. Podle Dienstbiera je program DSSS zcela neslučitelný se sociálnědemokratickými hodnotami, tato strana prý vyvolává ve společnosti nenávist. „Duchcov je příkladem města, kde není vůle sociální napětí snižovat,“ poznamenal s tím, že právě důsledkem této politiky předchozího vedení Duchcova je zdejší úspěch DSSS. „Tato strana získala mandáty jen ve dvou obcích. To neukazuje na velký úspěch nenávistné politiky,“ podotkl Jiří Dienstbier.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dva telefonují, jeden kouká do počítače... Kalousek a Fiala zaměstnali sněmovnu. Než se to pokazilo, bylo veselo

13:34 Dva telefonují, jeden kouká do počítače... Kalousek a Fiala zaměstnali sněmovnu. Než se to pokazilo, bylo veselo

V Poslanecké sněmovně se dnes sešli zákonodárci na mimořádné schůzi, kterou vyvolali poslanci opozič…