Volby skončily, teď se budou dělat nepopulární věci. Tohle všechno na nás prý vláda chystá

01.11.2014 10:04

Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho vláda se prý chystají i na nepopulární kroky. Konkurenceschopnost Česka hodlá premiér posílit od základů. Mezi ony nepříjemné věci podle toho, co řekl Lidovým novinám, patří například povinná maturita z matematiky či elektronická evidence tržeb a daní.

Volby skončily, teď se budou dělat nepopulární věci. Tohle všechno na nás prý vláda chystá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka a Andrejem Babišem

Po supervolebním roce přichází období, které prý chce šéf kabinetu Bohuslav Sobotka využít k nepopulárním, ale nutným krokům. Nepůjde prý ale o reformu penzí či daní. Premiér se zaměří na konkurenceschopnost Česka.  K ní prý vede i povinná maturitní zkouška z matematiky. „Obojí zvýší tlak na kvalitu vzdělávání a obojí učinit musíme, jinak se budeme v žebříčku konkurenceschopnosti propadat stále dolů,“ uvedl pro LN s tím, že hodlá také sjednotit podmínky ve všech krajích. Dnes někde studenti musí dělat přijímačky na střední školu a jinde, o pár kilometrů dál, nikoli.

LN oslovily experty, kteří se domnívají, že plány koaliční vlády ekonomice příliš nepomohou. Mezi nimi je Daniel Műnich z CERGE-EI. „Je iluze čekat, že stačí nastavit test na konci devíti, či dokonce třinácti let žákova studia a systém se nějak sám od sebe zkvalitní. Nezkvalitní,“ citují LN experta na školství. „Pouze se ještě více zaměří na výuku toho, z čeho se bude zkoušet, na úkor všeho ostatního užitečného,“ dodal.

Potřebujeme větší státní vliv na instituce, jako je např. Grantová agentura či Akademie věd

 „Je řada věcí, které vyvolávají diskusi, ale podle mne je nutné je udělat, abychom se mohli posunout vpřed,“ uvedl premiér na otázku, co jsou ty nepopulární kroky, které chce jeho vláda prosadit. Zde Sobotka zdůraznil reformu vzdělávání, alespoň pokud prý jde o střední školy. „Určitě bude vyvolávat diskusi otázka větší koordinace státní politiky v oblasti vědy a výzkumu,“ naznačil další možnou oblast nepříjemných změn. „Potřebujeme větší koordinaci a větší státní vliv na instituce, jako je Grantová agentura, Technologická agentura či Akademie věd. To by měl koordinovat a do značné míry i řídit příslušný ministr pro vědu a inovace,“ popsal své představy premiér.

Nechceme plošně zvyšovat sociální dávky

Premiér také řadí mezi nepříjemné věci, které hodlá prosadit, zavedení registračních pokladen či elektronickou evidenci daní. Chce také docílit větší motivace lidí pracovat.

„Čeká nás debata o trhu práce, zda je dostatečně motivační. Musíme více rozevřít nůžky mezi tím, kolik vydělají lidé, kteří opracují, a ti, kteří dlouhodobě nepracují. Čímž nemyslím podporu v nezaměstnanosti, ale existenční minima,“ vysvětloval premiér. „Proto se nechystáme od ledna zvednout všechny dávky plošně tak, aby se zvětšil rozdíl mezi lidmi, kteří pracují, a kteří nepracují,“ dodal.

Panuje nerovnost ve výši zdravotního pojištění u OSVČ a zaměstnanců

Je prý nepravděpodobné, že by koalice řešila daň z příjmu, nicméně Sobotka pro LN uvedl, že příští rok určitě otevře otázku zdanění v ČR. „Budeme se soustředit na lepší výběr daní, včetně boje s daňovými úniky,“ potvrdil dosavadní snahy vlády.

 Už nyní prý na ministerstvu financí působí pracovní skupina, která se zdaněním zabývá. Sobotka se domnívá, že panuje nerovnost ve výši zdravotního pojištění u OSVČ a zaměstnanců. „Je otázka, pokud by někdo dal podání k Ústavnímu soudu, zda by to soudci neshledali protiústavním. Za mnohem nižší odvody je garantována stejná zdravotní péče,“ uvedl pro LN.

Europoslanec TOP 09 a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermeyer v reakci na rozhovor s premiérem upozornil LN na jiné problematické oblasti, které by si zasloužily pozornost i řešení. „Česko tíží třeba vysoký náklad práce – ten je dán velkými odvody z mezd zaměstnanců. Zdanění práce patří k nejvyšším v Unii,“ tvrdí ekonom.

Z elektronické evidence by mělo být minimum výjimek

Podle Bohuslava Sobotky je nezbytné mít elektronickou evidenci tržeb, a to bez velkých výjimek. „Rok 2015 bude rokem elektronické evidence tržeb, to bude hlavní téma. Opět nebude příliš populární, protože řada podnikatelů se bude bránit tomu, aby stát měl přesný přehled o jejich tržbách,“ myslí si šéf kabinetu. Bude mít tuto povinnost každý prodejce jablek? Tázali s LN. „Ne úplně každý, ale zároveň nemyslím, že je zde prostor pro nějaké dramatické výjimky. Je potřeba, aby každý, kdo přijímá platby v hotovosti a má provozovnu, byl do systému začleněn,“ plánuje.

Sobotka také tvrdí, že ministr financí Andrej Babiš z ANO, je mužem na svém místě pro etapu, která nás čeká. „Nejen elektronická evidence tržeb, ale také elektronický výkaz DPH. Máme snahu mít kompletní historii, pokud jde o platby DPH a nadměrné odpočty,“ upřesnil.

Šéf vlády se domnívá, že se jeho kabinetu podaří tyto věci uvést v život. „Čeká nás v tomto ohledu řada legislativních změn a taky velká bitva o elektronickou registraci tržeb. V koalici jsme na tom domluveni, máme dostatečně velkou většinu v obou komorách parlamentu a teď je konečně šance, abychom tyto rasantní opatření prosadili," říká premiér k možnosti změny uskutečnit.

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…