Volby v USA: Průzkumy favorizující Bidena? Žena, která dříve pracovala přímo v Bílém domě, to vidí trochu jinak

2. 11. 2020 20:24

Současné americké prezidentské volby jsou dost vyhrocené, a lidé se tak mohou ostýchat říct, komu dají svůj hlas. To si myslí bývalá vysoká úřednice Bílého domu Ashley Davisová, která poskytla rozhovor Právu. Davisová působila v Bílém domě už za vlády prezidenta George W. Bushe jako náměstkyně ředitele Úřadu pro vnitřní bezpečnost.

Volby v USA: Průzkumy favorizující Bidena? Žena, která dříve pracovala přímo v Bílém domě, to vidí trochu jinak
Foto: repro YouTube kanál nzherald.co.nz
Popisek: Druhá a závěrečná televizní debata kandidátů na prezidenta USA Donalda Trumpa a Joa Bidena
reklama

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4485 lidí

Redaktor se nejdříve zeptal, co může zmařit šance demokrata Joe Bidena, který zatím vypadá jako jasný favorit nadcházejících voleb. „Je vždycky klíčové mít na paměti minulost a nepředvídatelnost průzkumů, myslím, že poučnější je zaměřit se na realitu voleb 2016, kdy prezident Donald Trump kandidoval proti ministryni zahraničí Hillary Clintonové. Tehdy průzkumy nepočítaly s tzv. tichými voliči. A i když si mnozí myslí, že provádění průzkumů je teď lepší, musíme si uvědomit, že stále není důsledné,“ myslí si Davisová.

Další věcí, která je nejistá, jsou předčasná hlasování v některých státech: „Šance jak Trumpa, tak Bidena může ovlivnit rozsah hlasování v předstihu v některých státech. I když bylo možné i dřív, řada států je povoluje poprvé. To je odlišné od minulých voleb, a dopad neznáme.“

Redaktor také připomněl, že čísla průzkumů se pohybují jako na houpačce a že nyní většina z nich favorizuje právě Bidena. „Na čísla je složité se spolehnout, protože průzkumy se velmi liší. Zdá se ale, že panuje shoda, že v Pensylvánii, na Floridě, v Ohiu, Wisconsinu a v Michiganu stále nelze výsledky předpovědět,“ domnívá se úřednice.

Podle Davisové v USA na řadě míst převládají negativní emoce vůči politikům a stále mnoho Američanů má pocit, že Trump není běžným politikem a je jedním z nich. „Jeho prosté vyjadřování a kritika vládnoucích struktur se vymykají politickému pohledu, a tím u mnoha Američanů vyčnívá v porovnání s jinými, typičtějšími politiky. Stoupencům se líbí i to, co v uplynulých čtyřech letech udělal. Ekonomika byla po nějakou dobu silná, takže lidé to spojují s ním. Navíc v úřadě realizoval hromadu věcí své politické agendy.“

Nebezpečí, že by výsledky voleb mohly spustit vlny nepokojů, či snad dokonce ozbrojený konflikt, si Davisová nepřipouští. Má prý naprostou důvěru v americkou demokracii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…