Volební zákon: Pekarová tlačí korespondenční hlasy. Už pro tyto volby

01.04.2021 11:23

Potom, co Ústavní soud zrušil dvě klíčové pasáže volebního zákona, musí poslanci a senátoři najít shodu na novele volebního zákona. Podle Ústavy v této věci nelze Senát obejít. Poslanci a senátoři se shodli na tom, že Česko zůstane rozděleno do 14 volebních krajů. Spory se však vedou o tom, zda do zákona přidat možnost korespondenčního hlasování.

Volební zákon: Pekarová tlačí korespondenční hlasy. Už pro tyto volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

V České republice se po zásahu Ústavního soudu ČR musí změnit volební zákon. Poslanci a senátoři hledají shodu na novém mechanismu přepočítávání hlasů voličů na poslanecké mandáty. Stejně tak budou muset najít pro nová pravidla pro předvolební koalice. Jednání to není bezproblémové.

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19? (Ptáme se od 1.4.2021)

hlasovalo: 18835 lidí

Jedním z kamenů úrazu může být zavedení korespondenčního hlasování do volebního zákona.

V některých zemích je korespondenční hlasování běžnou součástí politického života. Korespondenční hlasy ovlivnily jak volbu prezidenta v Rakousku, tak volbu prezidenta v USA. Za mořem hlasovalo v posledních prezidentských volbách korespondenční cestou přes 101 milionů voličů. V časech pandemie je to jedna z možností, jak omezit kontakty mezi lidmi.  

Korespondenční hlasování však provází také problémy. Bývalý prezident USA Donald Trump, který poslední volby prohrál, je označoval za „ukradené“ a argumentoval, že se v seznamech voličů objevila jména osob, které jsou již po smrti.  

V České republice patří k zastáncům korespondenčního hlasování politici TOP 09.

„Příběh amerických prezidentských voleb v posledních týdnech ukazuje, jak křehká může být demokracie i v zemích, kde by pokusy o její destabilizaci čekal málokdo. A je to právě stále úřadující prezident Trump, který se snaží zpochybnit legitimitu voleb a bere si přitom za rukojmí institut korespondenční volby. Přitom právě tento nástroj má velkou tradici v mnoha nejvyspělejších zemích světa. Je na čase, abychom ho vzali za svůj rovněž v České republice. Politika je soubojem ideologií, programů a vizí, kterými jednotlivé politické strany či hnutí přesvědčují své voliče. Přirozený konsenzus u všech stran však panuje na samotném faktu, že jsou volby svátkem demokracie, jejím základním stavebním kamenem a naprosto nezbytným předpokladem. Žádný právoplatný volič tedy nesmí být z volebního procesu vyloučen kvůli geografické vzdálenosti od urny,“ napsala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová již v listopadu 2020.   

„Neznám žádný dobrý argument, který by měl zamezit mladému českému inženýrovi, dočasně žijícímu ve francouzském provinčním městě, aby mu bylo znemožněno volit korespondenčně například ve volbách do Poslanecké sněmovny. A to pouze proto, že je ve špatné době na špatném místě a možnost odvolit na nejbližší ambasádě je pro něj záležitostí zdlouhavé noční cesty vlakem,“ doplnila ještě.

Celé prohlášení předsedkyně TOP 09 naleznete zde.

Proti korespondenčnímu hlasování se staví např. 1. místopředseda SPD Radim Fiala, komunista Stanislav Mackovík či poslankyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková.

„Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) právě oznámila, že chce svolat Mimořádnou schůzi sněmovny, kde předloží zákon umožňující korespondenční hlasování... Míra jejich liberálního populismu je již opravdu nezměřitelná. Zatímco ostatní se z nedávných “korespondenčních” voleb v Rakousku a teď i USA poučili, pro ně se tyto volby zřejmě staly inspirací. Trikolóra, jako jediná pravicová a konzervativní strana, bude vždy hájit pouze tradiční způsob voleb,“ napsala naštvaná Majerová Zahradníková již v lednu tohoto roku.

Korespondenční hlasováné - ano, či ne?

Předseda Sněmovny Radek Vondráček dal v posledních březnových Událostech, komentářích České televize najevo, že poslanci hnutí ANO nejsou korespondenčnímu hlasování nakloněni.

„Myslím si, že by se tomu měla věnovat Sněmovna, která bude sestavena na základě svobodných voleb. A není nic špatného na tom, když se tomu bude věnovat rok a když se to udělá pořádně, ale cpát to teď do našeho, jistě velmi kvalitního, ale narychlo dělaného zákona, mi přijde nepatřičné,“ zdůvodnil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Chceš byt? Podepiš, že nebudeš mít auto.“ Pirátská Praha má nápad

11:05 „Chceš byt? Podepiš, že nebudeš mít auto.“ Pirátská Praha má nápad

Institut plánování a rozvoje Prahy má novou strategii pro výstavbu bytů. Každý rok chce postavit ale…