Volíte Babiše? Ublížím vám, řekl kněz. Církev: Smí agitovat

19.01.2023 18:37 | Ze sítí

„Sto devadesát devět lidí tady v Rokytnici volilo Andreje Babiše. Doufám, že tady nikdo z nich nesedí. Pokud ano, nehlaste se, nebo vám ublížím,“ vysvechli si v neděli věřící v Rokytnici nad Rokytnou. Kněz a student žurnalistiky Jan Krbec ujišťuje, že je myslel pouze jako vtip a ublížit by nedokázal.

Volíte Babiše? Ublížím vám, řekl kněz. Církev: Smí agitovat
Foto: Screen Youtube
Popisek: Páter Jan Krbec z Rokytnice nad Rokytnou

Bohumil Pečinka ve svém zamyšlení nad prezidentskými volbami vyjádřil názor, že by je letos mohli při těsném souboji mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem rozhodnout voliči lidovců. Tradicionalistické početné lidovecké rodiny před pěti lety z výrazné části nevyslyšely výzvu Pavla Fischera, aby ve druhém kole podpořily Jiřího Drahoše a v několika procentech, co mu na Miloše Zemana chyběly, tvořily poměrně významnou část.

Letos Pavel Fischer sice získal nikoliv deset, ale pouze šest procent, ale přesto by právě jeho voliči opět mohli být klíčovým faktorem.

A církev si je zjevně dobře vědoma, že nad těmito lidmi má svůj vliv. A tak z kazatelen nejspíš i tuto neděli budou zaznívat doporučení pro následující víkend.

Již minulou neděli v jednom českém kostele zazněla tato slova:

„Sto devadesát devět lidí tady v Rokytnici volilo Andreje Babiše. Doufám, že tady nikdo z nich nesedí. Pokud ano, nehlaste se, nebo vám ublížím. Prosím vás, ve druhém kole běžte opět k volbám a volte demokratického, ne populistického kandidáta,“ vyzval kněz s přáním požehnané neděle.

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28430 lidí
Z počtu hlasů pro Andreje Babiše vyplývá, že se jednalo o Rokytnici nad Rokytnou. V obci v okrese Třebíč předseda ANO vyhrál a jeho 199 hlasů představovalo 37,05 procent. Petr Pavel zde získal 171 hlasů a Danuše Nerudová 75.

Místní kněz, páter Jan Krbec, je ne úplně nevýraznou tváří české katolické církve. Působil jako externí redaktor v katolickém rádiu Proglas, vytváří podcast Na Okraji a rovněž studuje žurnalistiku v Brně.

Své věřící prosil, ať se za něj ve zkouškovém období modlí a pak jim referoval, že jeho složení zkoušek byl zázrak.

Hovořil i pro studentské vysílání Masarykovy univerzity, kde ho zpovídal jeho spolužák. V jednačtyřiceti prý začal studovat proto, že se setkává s množstvím lidí, kteří se nevyznají v mediálním světě. „Přijímají různé zprávy, že jsou pravda, protože byly v novinách nebo v televizi, a já chci umět jim vysvětlit, co je fake news a dezinformace, jaký je majitel toho média, čeho chce tou zprávou dosáhnout,“ vysvětloval.

Z rádia Proglas prý odešel kvůli tomu, že odešli někteří jemu blízcí lidé.

Kromě svého podcastu a příležitostných komentářů je farář Krbec aktivní i na Twitteru, kde sleduje časopis Respekt nebo Václava Moravce a sdílel tam třeba debatu z fóra v Davosu o tom, jak nemáme čas a musíme zachraňovat planetu.

Svá slova z neděle hájí, že se jednalo o vtip. Má prý daleko k tomu někomu skutečně ublížit.

Krbec považuje zveřejnění tohoto videa za nedobré a obviňuje z něj dezinformační weby. Sám ale svá slova zveřejnil na Youtube, kam farnost vkládá všechny mše. „Bylo to určeno výhradně pro mé farníky, kteří mě znají a ví, že bych nic takového nemyslel vážně,“ ujišťoval. Výsek z jeho kázání koluje na sociálních sítích.

Mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz kněze hájí. Pevné pravidlo, jak se stavět k politickému dění v zemi, podle něj v církvi není. „Nyní je spousta kněžích, co mají potřebu se k současné politické situaci vyjadřovat,“ vysvětluje pro server IDNES.cz.


 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

17:00 Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

Hrozba bankovní krize se ani po záchraně Credit Suisse z Evropy stále nevytratila a investoři se obá…