Volíte Babiše? Ublížím vám, řekl kněz. Církev: Smí agitovat

19.01.2023 18:37 | Ze sítí

„Sto devadesát devět lidí tady v Rokytnici volilo Andreje Babiše. Doufám, že tady nikdo z nich nesedí. Pokud ano, nehlaste se, nebo vám ublížím,“ vysvechli si v neděli věřící v Rokytnici nad Rokytnou. Kněz a student žurnalistiky Jan Krbec ujišťuje, že je myslel pouze jako vtip a ublížit by nedokázal.

Volíte Babiše? Ublížím vám, řekl kněz. Církev: Smí agitovat
Foto: Screen Youtube
Popisek: Páter Jan Krbec z Rokytnice nad Rokytnou

Bohumil Pečinka ve svém zamyšlení nad prezidentskými volbami vyjádřil názor, že by je letos mohli při těsném souboji mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem rozhodnout voliči lidovců. Tradicionalistické početné lidovecké rodiny před pěti lety z výrazné části nevyslyšely výzvu Pavla Fischera, aby ve druhém kole podpořily Jiřího Drahoše a v několika procentech, co mu na Miloše Zemana chyběly, tvořily poměrně významnou část.

Letos Pavel Fischer sice získal nikoliv deset, ale pouze šest procent, ale přesto by právě jeho voliči opět mohli být klíčovým faktorem.

A církev si je zjevně dobře vědoma, že nad těmito lidmi má svůj vliv. A tak z kazatelen nejspíš i tuto neděli budou zaznívat doporučení pro následující víkend.

Již minulou neděli v jednom českém kostele zazněla tato slova:

„Sto devadesát devět lidí tady v Rokytnici volilo Andreje Babiše. Doufám, že tady nikdo z nich nesedí. Pokud ano, nehlaste se, nebo vám ublížím. Prosím vás, ve druhém kole běžte opět k volbám a volte demokratického, ne populistického kandidáta,“ vyzval kněz s přáním požehnané neděle.

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28754 lidí
Z počtu hlasů pro Andreje Babiše vyplývá, že se jednalo o Rokytnici nad Rokytnou. V obci v okrese Třebíč předseda ANO vyhrál a jeho 199 hlasů představovalo 37,05 procent. Petr Pavel zde získal 171 hlasů a Danuše Nerudová 75.

Místní kněz, páter Jan Krbec, je ne úplně nevýraznou tváří české katolické církve. Působil jako externí redaktor v katolickém rádiu Proglas, vytváří podcast Na Okraji a rovněž studuje žurnalistiku v Brně.

Své věřící prosil, ať se za něj ve zkouškovém období modlí a pak jim referoval, že jeho složení zkoušek byl zázrak.

Hovořil i pro studentské vysílání Masarykovy univerzity, kde ho zpovídal jeho spolužák. V jednačtyřiceti prý začal studovat proto, že se setkává s množstvím lidí, kteří se nevyznají v mediálním světě. „Přijímají různé zprávy, že jsou pravda, protože byly v novinách nebo v televizi, a já chci umět jim vysvětlit, co je fake news a dezinformace, jaký je majitel toho média, čeho chce tou zprávou dosáhnout,“ vysvětloval.

Z rádia Proglas prý odešel kvůli tomu, že odešli někteří jemu blízcí lidé.

Kromě svého podcastu a příležitostných komentářů je farář Krbec aktivní i na Twitteru, kde sleduje časopis Respekt nebo Václava Moravce a sdílel tam třeba debatu z fóra v Davosu o tom, jak nemáme čas a musíme zachraňovat planetu.

Svá slova z neděle hájí, že se jednalo o vtip. Má prý daleko k tomu někomu skutečně ublížit.

Krbec považuje zveřejnění tohoto videa za nedobré a obviňuje z něj dezinformační weby. Sám ale svá slova zveřejnil na Youtube, kam farnost vkládá všechny mše. „Bylo to určeno výhradně pro mé farníky, kteří mě znají a ví, že bych nic takového nemyslel vážně,“ ujišťoval. Výsek z jeho kázání koluje na sociálních sítích.

Mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz kněze hájí. Pevné pravidlo, jak se stavět k politickému dění v zemi, podle něj v církvi není. „Nyní je spousta kněžích, co mají potřebu se k současné politické situaci vyjadřovat,“ vysvětluje pro server IDNES.cz.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

černoprdelníci byli vždy klubkem , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusečeněk , 19.01.2023 20:46:29
zmijí, staletí mordovali jinověrce, upalovali kvůli majetkům, s hitlerem jedna ruka,i koncentrák mu vedli v chorvatsku, přes vatikán zdrhli nejhorší fašouni do argentiny, po hadráku odhodili zbytek zábran-zničili venkov, zemědělství, potravinovou soběstačnost, k tomu církevní tunel, pedofile kněží, jsou nadšeni z brutálního násilí, fašismu, objímají pohrobky hitlera- poselty, benderovce, vítají islamizaci, výsledek jejich řádění, jsou prázdné kostely, 3% voličů

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Něco se chystá.“ Ukrajina nemá lidi, Rusové žhaví dráty, v USA sváteční volno, varuje analytik

7:55 „Něco se chystá.“ Ukrajina nemá lidi, Rusové žhaví dráty, v USA sváteční volno, varuje analytik

Ukrajina tlačí na to, aby mohla západní zbraně typu Storm Shadow nebo ATACMS používat i na ruské úze…