Vondruška u Xavera nakládal. Havel a StB? Nevím, Američané si tu chystali lidi. Dnes abyste se bál říct vtip o Romech

27.07.2021 7:05

Hostem u Xavera Veselého na jeho internetovém kanále Xaver Live byl historik a spisovatel Vlastimil Vondruška. Svým čtenářům prý odhalil metody dnešní propagandy z pohledu historika. „Už Habsburkové se zaměřovali na školství.“ Rozdupal politickou korektnost a nevolené úředníky v EU. V sametové revoluci měl údajně prsty Západ. A migrace? „Někdy užitečná, ale dnes je to jen byznys.“

Vondruška u Xavera nakládal. Havel a StB? Nevím, Američané si tu chystali lidi. Dnes abyste se bál říct vtip o Romech
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Historik a etnograf Vlastimil Vondruška

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 18378 lidí
Vondruška na úvod představil svou novou knihu s názvem O svobodě myšlení. Dle svých slov se v ní snažil rozklíčovat a popsat metody propagandy, které využívaly vládci v minulosti a které stejně tak můžeme vidět v současném mediálním světě. Historik popisoval například habsburskou rekatolizaci probíhající po bitvě na Bílé hoře. „Habsburkové se jako první zaměřili na školství. Podobně to můžeme vidět dnes. Některé ty principy propagandy mají nadčasovou platnost,“ řekl.

Vondruška je rovněž prý alergický na politickou korektnost. „Co je to vlastně korektnost, něco prohlásím za dobré a něco prohlásím za špatné. To měla v historii každá společnost. Ať už se tomu říkalo pevná víra nebo proletářský internacionalismus. My jsme to ale povýšili a přenesli jsme to do našeho soukromého života, což se dříve nedělalo. Proto abychom se dnes báli říct vtip o blondýnách nebo o Romech. Přitom těmi vtipy samozřejmě nechcete někomu ublížit.“

Řeč byla také o tom, co jsou to vlastně elity a jaká je jejich role ve společnosti. „Nevolení úředníci v unii jenom pruděj. My si volíme naše lídry v jednotlivých státech a ti by se měli postavit za zájmy svých voličů a ne poklonkovat kdejakému nesmyslu z Evropské komise. A už to vypadá, že se to začíná dít. Takže já jsem optimista,“ prohlásil s úsměvem Vondruška.

Západní svět se podle historika stává jakýmsi ostrůvkem, kde bují excesy typu mnohosti pohlaví a uhlíková neutralita, přičemž tyto faktory pro nás mohou být nakonec destrukční. „Pokud přistoupíme na uhlíkovou neutralitu a nikdo jiný ji nebude na světě dodržovat, tak akorát zahubíme sami sebe. Zlikvidujeme si hospodářství, vše bude drahé, stoupnou daně a nic z toho nebude.“ Fenomén „několika pohlaví“ by podle něj do budoucna mohl být problémem, co se týká i porodnosti dětí.

Došlo také na dotazy diváků. Měly v sametové revoluci podle Vondrušky prsty i západní tajné služby? Spolupracoval Havel s StB? „Američané si tady od roku 1968 budovali okruh lidí, kteří budou eventuálně schopni ten režim povalit. Je nesporné, že v událostech listopadu 1989 měli západní činitelé prsty a stopy. Jestli Havel spolupracoval s StB, to opravdu nevím.“

Jaký cíl mohou dle historika sledovat současné západní elity, když prosazují nebo nedostatečně bojují s islámskou a africkou migrací? „Migrace může být někdy užitečná, ale je tam několik podmínek. Ti lidé, kteří přecházejí, musejí chtít pracovat, ctít vládu, zákony a zvyky místních lidí. Tak to bylo po staletí. Dnes musíme rozlišovat mezi migrací a invazí. To, co se děje dnes, jsme si zavinili sami. Jednak jsme si ty lidi tak trochu a z nějakých ideologických důvodů pozvali, nebojujeme proti nim dostatečně a je to obrovský byznys pro různé neziskovky,“ odpověděl historik.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

22:20 FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes kulaté narozeniny. Je mu 70 let. Mimo blahopřání od svých pod…