Všichni věděli, že Bakala je žralok. Tak proč se divíme, že kouše, nechápe novinář Kamberský

08.08.2015 10:44

Zdeněk Bakala je finanční investor. A finanční investor je člověk, který levně kupuje a draze prodává. Finanční investor není dobroděj. Kdo si to myslí, je naiva, tvrdí v dnešním zamyšlení v pravidelné sobotní rubrice Lidových novin „Chlívek“ komentátor listu Petr Kamberský.

Všichni věděli, že Bakala je žralok. Tak proč se divíme, že kouše, nechápe novinář Kamberský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

„Kdo očekával, že finanční investor prodá nájemníkům byty pod cenou na základě nezávazného příslibu, je víc než naiva,“ podotýká Kamberský v narážce na to, že tento týden Bakala prodal 40 tisíc bytů společnosti RPG Byty, které získal od státu v privatizaci nezvykle levně za příslib toho, že budou levně odprodány jejich nájemníkům. Po nynějším prodeji ale zřejmě šance nájemníků na to, že byty si budou moci levně odkoupit, definitivně zhasla.

Kamberský připomíná třináct let starý rozhovor, jenž Bakala poskytl MF Dnes a který o Bakalově filozofii mnohé prozrazuje. Tehdy Bakala mimo jiné uvedl: „Nevím, jestli je to dobře, nebo ne, ale myslím, že peníze jsou jediné objektivní měřítko, které je k dispozici. A já sám žiji naprosto v souladu s touto filozofií.“

Za zklamání nájemníků mohou i politici. Klaus, Sobotka, Zaorálek

Kamberský tvrdí, že přinejmenším stejný díl na frustraci nájemníků bytů, které tento týden Bakala prodal mezinárodní firmě, mají i politici. „Od Václava Klause, za jehož časů začala divoká privatizace (z níž stát neměl ani korunu), přes Bohuslava Sobotku (který odprodal menšinový podíl a podepsal nevymahatelnou smlouvu o přeprodeji bytů) až třeba po Lubomíra Zaorálka, který povzbuzoval v lidech dojem, že mají nárok na něco, co není vymahatelné,“ míní Kamberský.

Finanční investoři přispívají k efektivnější alokaci zdrojů

Dotkl se i toho, že Bakala financuje například Knihovnu Václava Havla, když napsal, že jiní jsou na Bakalu naštvaní, že svými bohulibými aktivitami přikrývá bezskrupolózní obchody.

Kamberský ale upozorňuje, že podle ekonomické teorie mají i finanční investoři v hospodářství své místo. „Protože, jak praví knihy, ‚přispívají k efektivnější alokaci zdrojů‘.“

Pořád je lepší, když magnáti divokou privatizaci přikrývají líbivými pomníčky, než aby s penězi utekli do Švýcarska

Na závěr si Kamberský nepřímo rýpl i do premiéra Bohuslava Sobotky, který v reakci na prodej bytu patřících firmě RPG Byty uvedl, že Bakala morálně selhal. „Pokud už politici svou neschopností (v tom lepším případě) dovolili, aby někdo zázračně zbohatl, nemuseli by se teď pohoršovat. Trefují se, velmi shovívavě řečeno, do vlastního kolene,“ napsal Kamberský.

Své zamyšlení uzavírá tím, že je pořád lepší, když magnáti chtějí divokou privatizaci přikrýt co nejlíbivějším pomníčkem, než aby sbalili peníze a zmizeli například ve Švýcarsku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Knihy předsedů ODS i Pirátů nepůsobí moc dobře. Tmavé fotky, nudnější pasáže

18:23 Knihy předsedů ODS i Pirátů nepůsobí moc dobře. Tmavé fotky, nudnější pasáže

ParlamentníListy.cz požádaly zkušeného recenzenta, novináře Zdeňka Svobodu, o posouzení dvou nových …