Vy nejste schopná řídit sněmovnu, pustil se Kalousek do Jermanové z ANO

6. 5. 2014 21:26

Předseda poslanců TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek při úterním jednání sněmovny navrhl Jaroslavě Jermanové (ANO), zda by se nechtěla stát čestnou místopředsedkyní dolní komory. Kalousek tak poukazoval na její přehmaty při řízení schůzí. Jermanová na jeho vystoupení nereagovala.

Vy nejste schopná řídit sněmovnu, pustil se Kalousek do Jermanové z ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová
reklama

Miroslav Kalousek s návrhem vystoupil po tom, co sněmovna zrychleně schválila předlohu o navýšení plateb za státní pojištěnce do zdravotnictví. Jaroslava Jermanová totiž navzdory konečnému rozhodnutí o normě v jednání o tomto bodu pokračovala a tázala se na návrhy, kterému výboru by ji měla dolní komora přikázat.

„My bychom opravdu rádi chtěli pracovat, ale to není výjimka, vy prostě tu sněmovnu nejste schopna řídit. Vy to opakovaně demonstrujete. Já vás moc prosím, abyste se nad mým návrhem zamyslela," řekl Jermanové Kalousek. Pro poslance je prý čest, když sněmovnu reprezentuje. „Ale nikdo z nás není schopen vydržet, když tu schůzi řídíte," dodal.

Jermanová pak umožnila vystoupit Pavlu Plocovi (ČSSD), který chtěl opravit jedno ze svých hlasování. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura se tázal, na jakém základě tak učinila. Jermanová si následně vzala čtvrthodinovou přestávku. „Poradím se, abych vám nekomplikovala váš náročný poslanecký život," řekla.

Později Jermanová poznamenala, že Ploc neměl dostat prostor a omluvila se. Poslance upozornila, že už nemůže zpochybnit hlasování, ale jen opravit do stenozáznamu. Ploc poslance ujistil, že hlasování nezpochybňoval, ale žádal právě „o záznam do stena".

Kalousek následně podotkl, že jednací řád ani žádná zvyklost Jermanovou neopravňovaly vyhlásit přestávku. Naopak když vypne hlasovací zařízení a opustí místo předsedajícího, schůze prý končí; podle Kalouska se poslanci nyní musí tvářit, že to neviděli. Šéf klubu TOP 09 a Starostů zopakoval svůj návrh a uvedl, že Jermanové pochybení by bylo možné pochopit na začátku volebního období, nyní už ne. Místopředsedkyně nereagovala a schůze pokračovala.

Nejednalo se o první procesní zmatky při řízení schůzí. Nedávno si dva kluby vyžádaly přestávku kvůli jiným údajným přehmatům Jermanové až do konce jednacího dne. „Minulý týden jsme vás z problému dostali tím, že jsme si vzali přestávku, ale nemůžeme to dělat pokaždé, protože pak ještě budeme obviněni, že se nám nechce pracovat," podotkl nyní Stanjura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dzurinda o EU: Merkelová? Ještě bude chtít zanechat dědictví. Ve hře půjčky jihu, migrace, atd.

15:35 Dzurinda o EU: Merkelová? Ještě bude chtít zanechat dědictví. Ve hře půjčky jihu, migrace, atd.

O koronavirové situaci v EU ve druhé hodině Otázek Václava Moravce diskutovali bývalý slovenský prem…