Vy řečtí zrádci! USA jsou šokovány tím, že se v Řecku roztahují Putinovi špioni a vláda se s nimi objímá. Je to jak z filmu

09.07.2015 12:17

Podle serveru Daily Beast nejvíce z řecké krize v současné době těží Putinovo Rusko, které si v zemi buduje prostřednictvím svých zpravodajských důstojníků stále silnější pozice. Z vyjádření několika západních zpravodajců vyplývá, že nedůvěra k Řekům je nyní ještě větší než v dobách studené války.

Vy řečtí zrádci! USA jsou šokovány tím, že se v Řecku roztahují Putinovi špioni a vláda se s nimi objímá. Je to jak z filmu
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Vazby mezi řeckou vládnoucí stranou Syriza a Moskvou nejsou žádnou novinkou. Vzájemné diskuze mezi vůdci Syrizy a představiteli ruské moci, včetně například neofašistického ideologa Alexandra Dugina, probíhaly dávno před nástupem premiéra Tsiprase k moci. Obavy, že Atény již spadají do sféry vlivu Moskvy tedy nejsou žádnými nereálnými fantaziemi,“ soudí americký server. Zejména velitelé z NATO se údajně obávají, že Řekové již nyní sdílejí s Moskvou některé zpravodajské informace.

Jak ovšem uvádí Daily Beast, úvahy o případném odchodu Řecka z NATO jsou ještě nepravděpodobnější než jejich odchod z Evropské unie. „Obě partnerství přinášejí Řecku značné výhody. Určitě ale nastal čas ptát se této země, kde leží její sympatie. Jestli východním nebo západním směrem,“ konstatuje americkém médium s tím, že ruské zpravodajské služby v současné krizi hrají důležitou roli. „Řecko je již dlouho prostorem pro činnosti ruských špiónů. Operativci KGB měli v Řecku ideální pracovní podmínky i během studené války. Oni a jejich následovníci dokázali proniknout do řeckého veřejného prostoru velmi hluboko,“ uvádí Daily Beast.

Celý text v angličtině najdete ZDE

„Zejména za Putinovy éry byly tyto skryté vazby obnoveny a ruští špióni dnes mají v Řecku snad ještě větší pole působnosti než v dobách SSSR. Po vítězství radikální levicové strany Syriza byl kontingent ruských diplomatů, tedy důstojníků zpravodajských služeb, ještě více posílen. Stále častější setkání mezi řeckými politiky a zástupci ruských služeb jsou příčinou značného znepokojení v Bruselu i Washingtonu,“ píše Daily Beast a zmiňuje podepsané memorandum o porozumění mezi aténským think tankem Ústav pro geopolitická studia a jeho moskevským protějškem v podobě Ruského institutu pro strategická studia (RISI).

Podle Daily Beast však RISI není zcela standardním think tankem, protože v jeho čele stojí bývalý důstojník KGB Leonid Rešetnikov a RISI oficiálně spadá do administrativy prezidenta Putina. „Rešetnikov byl dříve oddaným komunistou a dnes je stejně oddaným ortodoxním křesťanem. Patří mezi nejvlivnější osoby pohybující se v Kremlu, pokud jde o oblast špionáže. Hovoří plynule řecky i srbsky a hraje velkou roli v ruských aktivitách na Balkáně: Rešetnikov pravidelně navštěvuje státy jihovýchodní Evropy, kde na konferencích odsuzuje západní imperialismus a vyzdvihuje pravoslavné duchovní,“ poznamenává Daily Beast.

Sídlo RISI dokonce řecký premiér Tsipras osobně navštívil. „Některé zprávy vycházející z Atén vypadají, jako kdyby je vytvořili ruští zpravodajci. Vždycky jsme měli o Řecku své pochybnosti, ale dnešní situace je opravdu ještě horší než za dob studené války,“ cituje server vyjádření jednoho nejmenovaného evropského zpravodajského důstojníka. Podle amerického zpravodajce, který je nyní již v penzi, jsou Řekové na straně NATO čistě jen „technicky“. Jak uvádí, ani americká CIA nikdy Řekům příliš nedůvěřovala. Zejména od doby, kdy byl v roce 1975 přímo v Aténách zavražděn šéf zdejší pobočky CIA Richard Welch. „Nyní jsme bohužel opět v bodě nula. Je to jako za starých špatných časů, kdy jsme jim nemohli věřit,“ stěžuje si bývalý americký zpravodajec.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Fakt uvažujete o koalici s ANO?

Dosud jste ji označoval jako za téměř vyloučenou. Přijde mi, to že prostě chcete být primátor za každou cenu a uděláte proto cokoliv.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výroky zástupců pětikoalice. Občan si je neověří a ČT to neudělá. Jenže Bobošíková vše odhalila

22:47 Výroky zástupců pětikoalice. Občan si je neověří a ČT to neudělá. Jenže Bobošíková vše odhalila

„Pětikoaliční pokrytectví.“ Moderátorka Jana Bobošíková v pořadu Aby bylo jasno zhodnotila komunální…