Vy ty lidi soudíte, říkáte, že jsou hloupí, že je hrozná... Čulík při rozhovoru vytočil režiséra Klusáka

07.07.2017 9:13

Šéfredaktor Britských listů Jan Čulík zpovídal na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech dokumentaristu Víta Klusáka, jenž stvořil film o „naivním neonacistovi“ z Prostějova Svět podle Daliborka. Čulíkovi Klusák vyčetl, že uráží lidi.

Vy ty lidi soudíte, říkáte, že jsou hloupí, že je hrozná... Čulík při rozhovoru vytočil režiséra Klusáka
Foto: Reprofoto YouTube
Popisek: Snímek z traileru na snímek Svět podle Daliborka Víta Klusáka

Hned na úvod rozhovoru Klusák odmítl, že nešlo o autentický dokument. Daliborek coby hlavní postava filmu tvrdí, že ve skutečnosti jde o hraný film, protože jako hlavní herec prý plnil jen pokyny Víta Klusáka. Na to ParlamentníListy.cz upozornily jako první. Dokumentarista to však okamžitě odmítl. Dalibor prý mluví o scénách, které nakonec nebyly ve filmu použity. „Dalibor moc dobře ví, co dělá. Dalibor moc dobře ví, proč má smlouvu na hraný film, protože si ji vyžádal,“ prozradil Klusák.

Na neonacistu toho ovšem prozradil mnohem víc. „Dalibor krom toho, že velebí neonacismus, tak se také nostalgicky obrací ke komunismu,“ uvedl Klusák. Den co den se prý spolu bavili a Klusák mu narovinu řekl, co si o něm myslí, že nemůže souhlasit s myšlenkami nacismu a komunismu. Už proto, že Klusákova maminka byla za komunistů ve vězení. Z politických důvodů.

Přestože s Daliborem rozhodně nesouhlasí, rozhodně se prý nechtěl smát Daliborovi. Pustil se kvůli tomu do sporu i s Janem Čulíkem. „To, co mě opravdu zaujalo, to je v tý otázce přístupu, kdy ta matka hrozná, s odpuštěním, vyleze někdy v noci a jde si něco vzít do ledničky a pak se zase vrací. Vy jste tam natáčeli celý noci nebo jak se to dělalo?“ ptal se Čulík.

„Vidíte, vy ty lidi jako soudíte, říkáte, že jsou hloupí, že je hrozná,“ kroutil hlavou Klusák. „Já s nima soucítím,“ ohradil se okamžitě zvýšeným hlasem Čulík. No ale přitom jako je urážíte a to já bych si vůbec nedovolil,“ trval si na svém Klusák. „To já nevím, jestli ten váš film je neuráží,“ nechtěl ustoupit ani Čulík. Klusák ale znovu a znovu zdůrazňoval, že ten film je podstatně křehčí a rozhodně nemá za cíl dělat z neonacisty Dalibora idiota. Na filmu pracoval čtyři roky a snažil se vykreslit plastický obraz člověka, který je natolik zklamaný životem, že se rozhodne stát neonacistou.

Neonacista Dalibor bere devět a půl tisíce čistého, nemá partnerku, je frustrovaný a má strach z toho, jak se svět mění. Dalibor je typem člověka, který prochází internet a věří i lžím, které si tam najde. Lidé jako Dalibor věří tomu, že ve francouzské Paříži teď kvůli muslimům zuří válka. A nechtěl věřit tomu, že tam žádná válka není.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plukovník Šlachta promluvil. I o kauze Nagyová. Mnohým se to nebude líbit

8:51 Plukovník Šlachta promluvil. I o kauze Nagyová. Mnohým se to nebude líbit

V pořadu Téma 90 na ČT24 byl hostem bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robe…