Výbor pro obranu jednal o zahraničních misích. Dorazil i Kalousek, takže bylo veselo

29.03.2018 20:21

Sněmovní výbor pro obranu vzal na vědomí záměr ministryně obrany Karly Šlechtové navýšit počty vojáků v zahraničních misích. Vše bude nejprve schvalovat vláda. Jednání se zúčastnil i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který trval na tom, že vláda nejprve musí mít důvěru. To odmítla řada jeho kolegů včetně náměstka ministryně Jakuba Landovského s tím, že mezinárodní závazky naší země nemohou záviset na tom, zda kabinet má nebo nemá důvěru Poslanecké sněmovny.

Výbor pro obranu jednal o zahraničních misích. Dorazil i Kalousek, takže bylo veselo
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová, exministryně obrany
reklama

Ministryně obrany Karla Šlechtová bude vládě předkládat žádost o navýšení počtu vojáků v zahraničních misích o zhruba 270 osob. K navýšení má dojít v Afghánistánu, Iráku a Mali. 

Opoziční strany ODS a TOP 09 sice záměr podporují, vyzývají ovšem, aby navýšení schválila až vláda, která bude mít důvěru Poslanecké sněmovny. Během jednání sněmovního branného výboru to uvedla poslankyně ODS Jana Černochová a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který na schůzi výboru zastupoval nepřítomného Karla Schwarzenberga.

Ministryně Šlechtová před poslanci zdůraznila, že všechny zahraniční mise, kterých se čeští vojáci účastní, jsou mírové. Česká armáda nikde za hranicemi nebojuje.

Co se týče přítomnosti českých vojáků v africkém státě Mali, tamní mise má význam i z hlediska zmírnění migrační krize. Podle ministryně se tak podílíme na snižování hrozby, že se migrace rozšříří do naší země.

„Potvrzujeme pozici České republiky jako plnohodnotného, respektovaného mezinárodního partnera,“ sdělila Šlechtová s tím, že naši vojáci jsou z hlediska svých kvalit na mezinárodní scéně hodnoceni jako špička. 

Afghánská mise v současné době čítá 250 českých vojáků, po navýšení by mělo jít o celkem 390 příslušníků ozbrojených sil. „Tato mise je pro Českou republiku velice úspěšná, jsme jeden z top států, jehož vojáci jsou žádáni i velitelstvím NATO,“ upřesnila ministryně obrany.

„V Iráku žádám o navýšení ze současných 65 na 110 osob. Jedná se o chemickou jednotku. Zde je předpoklad, že v druhé polovině tohoto roku bude v Iráku zahájena výcviková mise,“ uvedla dále Karla Šlechtová.

Výcviková mise EU v Mali žádá resort obrany o navýšení vojáků z 50 na 120. Dále jde také o misi OSN v Mali, kde je momentálně deset českých vojáků a obrana by ráda počet zvýšila na 30.

Předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová z ODS v následné diskusi uvedla, že jejich strana bude trvat na tom, aby navyšování české účasti v zahraničních misích schvalovala vláda, která se opírá o důvěru parlamentu. „Toto považuje ODS za zásadní. Nejde o blokování nasazení vojáků, ale je legitimní, aby to dělala vláda s důvěrou. Vojáci nejsou policisté,“ řekla Černochová.

Podobně se vyjádřil poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek, který coby nečlen branného výboru tlumočil stanovisko své strany místo nepřítomného Karla Schwarzenberga, který je v zahraničí. 

Na to se však ozvali další poslanci a členové výboru s tím, že zahraniční mise nejen vzhledem ke spojeneckým závazkům České republiky jsou zásadní věcí, která by neměla podléhat domácí vnitropolitické situaci. Krom toho nad jejich účelem panuje významný konsenzus napříč politickým spektrem. Později tak v rozpravě argumentoval i náměstek ministryně obrany Jakub Landovský.

Dlouhodobý obecný problém se zahraničními misemi našich vojáků mají komunisté a určité výhrady má SPD Tomia Okamury. Její zástupce na branném výboru uvedl, že by se země měla soustředit na dvě až tři mise a nikoli mít více priorit.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář, kterého za měsíc nahradí generál Aleš Opata, se přidal s argumentací, že je potřeba navýšení misí schválit co nejdříve, aby se armáda kvůli přípravám na poslední chvíli nedostala pod zbytečný tlak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

11:00 Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

VZPOMÍNKY A PERLY V roce 2013 se Miloš Zeman přesunul z role „důchodce z Vysočiny“ do role prezident…